PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

8 lutego LDEK, a może jeszcze LDEP?

15-01-2013, 00:02
8 lutego LDEK, a może jeszcze LDEP? (fot. sxc.hu)
8 lutego LDEK, a może jeszcze LDEP? (fot. sxc.hu)
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło senacki projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wyrażając tym samym 

aprobatę dla propozycji odłożenia w czasie terminu przeprowadzenia pierwszego Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Problem jest tylko jeden Centrum Egzaminów Medycznych już dawno ogłosiło, że premierowy LDEK odbędzie się 8 lutego, czyli za niespełna miesiąc.

 - Nic nam nie wiadomo, żeby LDEK nie miał się odbyć zgodnie z terminem. Wszystko jest już przygotowane usłyszeliśmy od przedstawicielki Centrum Egzaminów Medycznych, po tym jak poinformowaliśmy o komunikacie, który ukazał się na portalu Naczelnej Izby Lekarskiej.

Okazuje się jednak, że samorząd lekarski nie ma zamiaru bojkotować egzaminu, który odbędzie się 8 lutego, choć interpretując komunikat dosłownie, można było odnieść wrażenie, że chodziło o odłożenie w czasie właśnie tego (de facto ten jest pierwszy).

Postulat NRL ma szerszy kontekst. Samorząd uważa, że w związku ze zmienionym programem nauczania, jaki wdrażany jest  w Uniwersytetach Medycznych w roku akademickim 2012/13 r., pierwszy egzamin państwowy, zawierający wymogi dostosowane do nowego programu kształcenia, powinien dotyczyć absolwentów z roku 2018 nie zaś 2017.

NRL zgadza się z projektem senatorów (druk 267) i pomysłem, aby art. 5 ust. 2 zmienianej ustawy nadać brzmienie: W latach 2013 2017 przeprowadza się Lekarski Egzamin Państwowy lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy. Oznaczałoby, to, że najbliższy LDEK pozostałby LDEP-em. Czy to realne trudno powiedzieć.

Jak dowiedzieliśmy się w Naczelnej Izbie Lekarskiej, odłożenie w czasie przeprowadzenia LDEK ma również związek z przedłużającą się procedurą notyfikacji Komisji Europejskiej dotyczącej zmian w zakresie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, a dokładnie zastąpienie go  Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Przedstawiciele samorządu lekarskiego obawiają się, że niedopełnienie formalności przez polski rząd sprawi, że lekarze starający się np. o zatrudnienie w innych państwach UE będą mieli problemy z uzyskaniem akceptacji zdobytych w Polsce kwalifikacji, potwierdzonych nowymi egzaminami LDEK.

Ponadto Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło uwagę na konieczność nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty w celu przywrócenia stażu podyplomowego, który jest niezbędnym elementem praktycznego kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Zobacz także: Wszystko o LDEK poradnik infoDENT24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH