PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

784 nowych studentów na studiach bezpłatnych to stanowczo za mało. Dla kogo?

ms
08-06-2015, 08:49
784 nowych studentów na studiach bezpłatnych to stanowczo za mało. Dla kogo? Za moło miejsc dla kandydatów do studiowania stomatologii (foto: freedigitalphotos)
Z sondy przeprowadzonej przez infoDENT24.pl wynika, że w większości przypadków minister zdrowia przychylił się do wystąpień uniwersytetów medycznych o zwiększenie limitów przyjęć na kierunku lekarsko - dentystycznym w ramach jednolitych studiów magisterskich, prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich).

O takie zwiększenie występował Uniwersytet Medyczny w Lublinie (o 10 miejsc - wzrost z 70 do 80). Taki limit został zaakceptowany przez ministra zdrowia. Podobną sytuację zanotowano na Śląskim UM w Katowicach (wzrost o 13 miejsc), Pomorskim UM (+10) i Warszawskim UM (+ 4).

784 miejsc przygotowanych na studiach bezpłatnych to jednak zdecydowanie za mało w stosunku do liczby kandydatów. Jeszcze przed końcem rejestracji na jedno miejsce w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przypadało 14 osób (zgłosiło się ponad 1 tys. kandydatów - poinformowała infoDENT24.pl Alicja Matuszak, z Biura Rekrutacji Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zaledwie po trzech dniach rejestracji (3 czerwca) było już 5,48 kandydatów na jedno miejsce, a przyjęcia podań potrwają do 12 czerwca - poinformowała infoDENT24.pl Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

infoDENT24.pl zapytał także o to czy na polskich uniwersytetach medycznych znacząca jest liczba studentów Polaków, którzy rozpoczęli studia za granicą (poza krajami UE, np. na Ukrainie) i po pierwszym roku przenieśli się na bezpłatne studia do Polski.

Z uzyskanych odpowiedzi z uniwersytetów medycznych wynika, że takie przypadki (kierunek lekarsko - dentystyczny) są incydentalne. Do Polski przenoszą się nie tylko osoby, które zakończyły I rok studiów poza krajem, ale także, które studiowały poza Polska kilka lat. Są to jednak przypadki incydentalne, liczone kilkoma miejscami w skali uczelni.

Przedstawiciele uczelni nie potwierdzają zatem coraz częściej powtarzanej opinii, że wiele osób, nie mogąc dostać się na studia w kraju na kierunku lekarsko - dentystycznym, wyjeżdża, głównie na Ukrainę, i po zaliczeniu roku wraca do kraju, próbując dostać się na II lub raz jeszcze I rok studiów.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH