PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

71 rezydentur w stomatologii, bo tyle chcieli wojewodowie?

ms
06-03-2017, 07:27
71 rezydentur w stomatologii, bo tyle chcieli wojewodowie? Co z rezydenturami 2017 r. (foto: pixabay)
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz wyjaśnił skąd wzięła się ta, a nie inne liczba rezydentur przyznana przez ministra zdrowia na 2017 r. - to odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony wojewodów.

Czy można było przyznać większą liczbę rezydentur? Można było. Tak uczynił minister zdrowia w 2015 r. Okazało się, że na uruchomionych 7358 miejsc  nie wykorzystanych pozostało wówczas 3180.

W 2017 r. będzie 71 rezydentur dla lekarzy dentystów, co w sześciu dziedzinach stomatologicznych jest pełnym pokryciem potrzeb zgłoszonych przez wojewodów.

Biorąc pod uwagę krzyk rozpaczy, podniesiony ze strony lekarzy dentystów po ogłoszeniu dwóch "stomatologicznych" rezydentur w rozdaniu wiosennym, należałoby stwierdzić, że coś tutaj nie gra. Trudno przypuszczać, aby minister zdrowia nie wiedział jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów w stomatologii i jak dalece rezydentury tego zapotrzebowania nie realizują.  

Tutaj stanowisko w tej sprawie ORL w Warszawie: Dlaczego tak mało rezydentur, skoro jest ich tak dużo

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz relacjonuje, że w dziedzinach stomatologicznych MZ przyznało na 2017 r.:
· chirurgia stomatologiczna – 18 rezydentur,
· ortodoncja – 5 rezydentur,
· periodontologia – 4 rezydentury,
· protetyka stomatologiczna – 10 rezydentur,
· stomatologia dziecięca – 8 rezydentur,
· stomatologia zachowawcza z endodoncją- 26 rezydentur
– co stanowiło 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

O restrykcje w liczbie rezydentur zapytali ministra zdrowia posłowie Jarosław Sachajko i Jerzy Kozłowski.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz tak tłumaczył sposób rozdziału rezydentur w ostatnich latach przez Ministerstwo Zdrowia.

W latach poprzednich planowano co roku ok. 3 tys. nowych etatów rezydenckich. W związku z tym, że liczba ta nie zapewniała wszystkim absolwentom uczelni medycznych możliwości podjęcia specjalizacji w trybie rezydentury, w 2015 r. przyznanych zostało łącznie 7358 rezydentur, w tym 3 tys. rezydentur planowanych analogicznie do lat poprzednich i finansowanych ze środków Funduszu Pracy oraz dodatkowo jednorazowo 4358 rezydentur ze środków budżetu państwa w celu umożliwienia podjęcia rezydentury absolwentom kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego z lat 2012-2015, którzy w 2017 r. teoretycznie powinni trafić do systemu kształcenia podyplomowego.

SŁOWA KLUCZOWE
rezydentury   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH