PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

300 tys. zł żeby zostać dentystą

29-09-2012, 04:22
Kosztowne studiowanie (foto: infoDENT24.pl)
Kosztowne studiowanie (foto: infoDENT24.pl)
Kolejny rok akademicki. Nie dla wszystkich chętnych znajdzie się miejsce na studiach stacjonarnych. 400 przyszłych lekarzy stomatologów, zakwalifikowanych na I rok studiów, za naukę będzie musiało zapłacić. Każdy student co najmniej 200 tys. zł. Co najmniej, bo opłaty za jeden semestr studiów mogą ulec zmianie, a dokładnie mogą podrożeć.

Do czesnego doliczyć należy utrzymanie w trakcie studiów, które wraz z czynszem za wynajmem miejsca w akademiku lub w prywatnej kwaterze zwiększą koszty studiowania o dodatkowe 100 tys. zł. W sumie za studia zapłacić trzeba będzie 300 tys. zł.

Koszt kształcenia studenta jest jeszcze wyższy i jak wyliczają uczelnie medyczne przekracza w ciągu sześciu lat studiów 400 tys. zł.

Opłaty za studiowanie, niezależnie od uczelni, są mniej więcej takiej same i wynoszą za semestr od 15 tys. zł, do niemal 19 tys. zł. Najdroższy jest Warszawski Uniwersytet Medyczny - 18750 zł za semestr, najtańszy - Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 15 tys. zł.

Liczby te odpowiadają po części dlaczego na kierunku lekarsko - dentystycznym proponowany limit miejsc jest dalece niewystarczający. Sytuacji tej nie zmieni fakt, że w rozpoczynającym się roku akademickim na I roku studiów na kierunkach lekarsko dentystycznych będzie o 14 więcej miejsc niż w roku ubiegłym. Na studiach stacjonarnych limit zwiększył się o 26 miejsc, na studiach niestacjonarnych prowadzonych w języku polskim o 12 miejsc. Jednocześnie na studiach niestacjonarnych, prowadzonych w języku innym niż język polski, będzie o 24 miejsc mniej. Łącznie na pierwszym roku studiować ma 1161 osób.

POLECAMY W SERWISACH