PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

20 lat PTO: „połączyła nas miłość do ortodoncji„

ms
29-09-2016, 08:33
20 lat PTO: „połączyła nas miłość do ortodoncji„ 19 Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (foto: archiwum)
Polskie Towarzystwo Ortodontyczne, skupiające obecnie 900 członków, zaczęło oficjalnie funkcjonować w 1996 r. Wówczas organizacja ta liczyła zaledwie sto osób. Ci, rozpoczynający pracę w PTO 20 lat temu i ci, którzy dołączyli do niego później - spotkali się w ostatni weekend września w Olsztynie.

Tak mówią o swojej aktywności w ramach Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego  „połączyła nas miłość do ortodoncji”. To mocne wyznanie, które wiele mówi  o atmosferze panującej na co dzień wśród członków PTO. Atmosfera ta była zupełnie wyjątkowa podczas 19 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Centrum Konferencyjne Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie zgromadziło ok. 420 uczestników 19 Zjazdu PTO – głównie lekarzy dentystów i specjalistów ortodontów.

Wśród 14 wykładowców najwięcej było reprezentantów świata nauki z Polski, ale w ramach jubileuszowej sesji naukowej wiedzą dzielili się także związani z ortodoncją znani  specjaliści z USA, Włoch, Litwy i Szwajcarii. W wydarzeniu uczestniczyło również 135 osób reprezentujących 30 firm z branży.

Tematem przewodnim obrad było „Leczenie interdyscyplinarne – czego lekarz ortodonta może oczekiwać od lekarzy innych specjalności? ” Poruszano więc zagadnienia nie tylko z ortodoncji, ale z zakresu: protetyki, periodontologii, laryngologii, chorób stawu skroniowo-żuchwowego, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz psychologii i komunikacji zespołowej.

Na zjazd nadesłano ok. 30 prac naukowych ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce (w formie plakatów i prezentacji ustnych). 8 prac zostało wyróżnionych nagrodą dla młodych naukowców „Wiatr w żagle ”.

Niemal każdy jubileusz, a więc także porcelanowe gody (20 lat wspólnego pożycia) integralnie wiąże się z przyznawaniem odznaczeń. W Olsztynie nagrodę specjalną otrzymała inicjatorka i współzałożycielka PTO - prof. zw. dr  hab. n. med. Anna Komorowska. Poza nią nagrodzono również 12 osób -  najaktywniejszych członków Towarzystwa na przestrzeni 20 lat. Otrzymali oni złote, srebrne i brązowe brosze „Spirala Fi”, wykonane specjalnie na tę okazję, w pracowni rzeźbiarza Jerzego Stankiewicza z Kętrzyna.

Jubileusz zobowiązywał do dzielenia się nie tylko seredcznościami, refleksjami, ale również tortem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH