PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

2 mln zł nagrody - zachętą do badań służących walce z paradontozą

ms
21-03-2018, 09:08
2 mln zł nagrody - zachętą do badań służących walce z paradontozą Brawa dla dr Mai Sochalskiej
2 mln zł na badania molekularnych mechanizmów przyczyniających się do zaburzonej przeżywalności neutrofili w kontekście paradontozy (podczas infekcji patogenem Porphyromonas gingivalis) otrzymał zespół z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracujący pod kierunkiem dr Mai Sochalskiej.

Pieniądze wyłożyła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która uhonorowała ten projekt w ramach czwartego konkursu w programie FIRST TEAM. Celem tego projektu jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych. Granty, o łącznej wysokości 21,6 mln zł, zdobyło jedenaścioro młodych badaczek i badaczy.

Molekularną przyczyną rozwoju choroby i postępującego uszkodzenia tkanek jamy ustnej jest tzw. chroniczna odpowiedź zapalna. Jest ona wywoływana przez neutrofile w odpowiedzi na infekcję bakteryjną. Odpowiedź zapalna jest naturalnym mechanizmem obrony organizmu przed patogenami, a neutrofile to najliczniejsze komórki pośród komórek krwi, które odgrywają istotną rolę w eliminacji bakterii, np. P. gingivalis – tłumaczy laureatka. 

- Neutrofile posiadają dwie charakterystyczne cechy. Pierwszą z nich jest wytwarzanie wielu antybakteryjnych substancji zdolnych do eliminowania patogennych bakterii. Niestety substancje te działają destrukcyjnie nie tylko na patogeny, ale także na tkanki jamy ustnej, co prowadzi do uszkodzenia tkanek przyzębia i postępu paradontozy. Natomiast ich drugą cechą jest bardzo krótki okres przeżywania, który wynosi 24 godziny, przy czym jest on wydłużony podczas infekcji bakteryjnej. Co prawda gwarantuje to neutrofilom wystarczający czas na wyeliminowanie patogenów, ale jednocześnie zwiększa uszkodzenie tkanek i przyspiesza postęp paradontozy – dodaje dr Maja Sochalska.

- W ramach naszych badań użyjemy metody, która pozwoli na analizowanie przeżywalności i funkcji neutrofili w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób. Otrzymane wyniki pokażą, czy ograniczanie ich przeżywalności oraz funkcji pomoże w przyszłości skuteczniej leczyć paradontozę, co przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia publicznego oraz jakości życia pacjentów cierpiących na tę chorobę – uważa dr Maja Sochalska.

Więcej: fnp.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH