PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

166 lekarzy implantologów z certyfikatem PSI/COI/DGOI (póki co)

ms
13-08-2015, 08:03
166 lekarzy implantologów z certyfikatem PSI/COI/DGOI (póki co) Prezydent PSI dr n. med. Mariusz Duda podczas uroczystości wręczania certyfikatów (foto: PSI)
W branży stomatologicznej lekarz implantolog należy do elity. Po części tworzy ją grupa medyków legitymujących się certyfikatami sygnowanymi przez: ICOI/DGOI/PSI (International Congress of Oral Implantologists/Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie/Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne.

Spośród 166 certyfikowanych lekarzy implantologów najwięcej funkcjonuje na terenie woj. śląskiego (29), niewielu mniej jest w woj. wielkopolskim (23) i małopolskim (20). Nie w każdym rejonie kraju jest ich tylu, bowiem w najmniejszym woj. opolskim tylko dwóch, a na Podlasiu – nie ma żadnego. Ta statystyka może się wkrótce znacząco zmienić, gdyż nieustannie szkolą się kolejne kadry.

Ostatnie, uroczyste wręczenie certyfikatów, potwierdzających otrzymanie Międzynarodowych Umiejętności Implantologicznych Fellowship i Diplomate, odbyło się 13 czerwca. Wówczas certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia Curriculum Implantologii PSI/ICOI/DGOI otrzymali absolwenci edycji 2013-2014.

Podczas tej ceremonii szczególnie ważnym dla PSI było wręczenie dwóch statuetek Star Implantologist, które za wybitne zasługi w działalność Stowarzyszenia otrzymali prof. zw. dr hab. Maciej Romanowicz - honorowy członek PSI oraz prof. zw. dr hab. Ryszard Koczorowski, wiceprezydent PSI (patrz zdjęcie).

 

Pytanie kto tak naprawdę ma prawo kształcić i certyfikować lekarzy w tej dziedzinie stomatologii?

Kształcenie w Unii Europejskiej w zakresie implantologii stomatologicznej jest prowadzone najczęściej w postaci bocznych cyklów szkoleniowych Curriculum Implantologii na różnych płaszczyznach organizacyjnych poprzez: uniwersytety medyczne, stowarzyszenia naukowe zajmujące się implantologią stomatologiczną (we współpracy z izbami lekarskimi), jak również przez ośrodki prywatne i firmy działające w branży implantologicznej.

PSI sygnuje m.in. Curriculum implantologii. Każdy chętny może uczestniczyć w ośmiu, dwudniowych, weekendowych specjalistycznych szkoleniach. W tym przypadku także należałoby uczynić zastrzeżenie „no może nieomal każdy”, gdyż w ramach najbliższego cyklu szkoleń, rozpoczynającego się w listopadzie 2015 r., miejsc wolnych już nie ma.

Ci, którzy znaleźli się na listach uczestników uzyskają kompleksową wiedzę teoretyczną  - i co ważniejsze – praktyczną m.in. w zakresie:
- radiologii;
- protetyki implantologicznej (różne rozwiązania implantoprotetyczne);
- planowania w implantologii stomatologicznej (systemy planowania leczenia implantologicznego 3D);
- tkanek miękkich i estetyki w implantologii (implantacja natychmiastowa i obciążenie natychmiastowe, protezy stałe i ruchome);
- zaawansowanych technik odbudowy tkanek twardych (biomechanika w implantologii);
- aspektów periodontologicznych w implantologii stomatologicznej (sterowana regeneracja tkanek w implantologii);
- postępowania z tkankami miękkimi i kośćmi;
- pełnych rekonstrukcji implantoprotetycznych łuków zębowych (powikłania i sposoby ich rozwiązywania);
- zagadnień prawnych i organizacyjnych w implantologii.

SŁOWA KLUCZOWE
Duda Clinic   Mariusz Duda   PSI  

POLECAMY W SERWISACH