[caption id="attachment_7992" align="alignleft" width="199" caption="Lek. dent. Anna Lella, wiceprezes NRL (fot. NIL)"] [/caption]
Unijna dyrektywa o kosmetykach została niedawno znowelizowana i obecnie do wolnego obrotu dyrektywa dopuszcza jedynie produkty o maksymalnym stężeniu nadtlenku wodoru 0,1%, zaś produkty o stężeniu nadtlenku wodoru między 0,1 a 6% dopuszcza do obrotu i stosowania pod ściśle określonymi warunkami, tj. po badaniu stomatologicznym, a pierwsze ich zastosowanie u danego pacjenta będzie przeprowadzał tylko lekarz dentysta lub odbywać się to będzie pod jego bezpośrednim nadzorem.
Tym bardziej więc produkty o stężeniu przekraczającym 6% (wprowadzane na rynek jako wyroby medyczne) powinny być stosowane wyłącznie przez lekarzy lub pod ich nadzorem.
Unijna dyrektywa dotyczy zarówno Polski, jak i Wielkiej Brytanii, choć postępowanie brytyjskiego Grouponu prawdopodobnie wiąże się z niedawnym orzeczeniem sądu brytyjskiego, z którego wynika, że zabieg wybielania zębów to czynności z zakresu stomatologii, do których uprawnieni są lekarze dentyści (posiadający uprawnienie do wykonywania zawodu, czyli zarejestrowani w General Dental Council) lub pod ich nadzorem osoby wykonujące zawody pomocnicze.
Samorząd lekarski w Polsce od dawna podkreśla, że wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym w obrębie jamy ustnej, który wiąże się z ingerencją w strukturę zębów, a więc wymaga specjalistycznej wiedzy, którą posiadają jedynie lekarze dentyści. Przed rozpoczęciem procedury wybielania lekarz dentysta powinien przeprowadzić badanie, w ramach którego lekarz określa przyczynę przebarwienia zębów oraz zwraca uwagę na ewentualne zmiany patologiczne w jamie ustnej, co pozwala na zastosowanie najlepszej i najbezpieczniejszej metody.
Zdaniem samorządu wskazane więc jest, aby także w Polsce podjąć działania uniemożliwiające wykonywanie zabiegów wybielania zębów przez inne, nieprzygotowane do tego, podmioty.
Jednocześnie należy wskazać, że co do zasady samorząd jest przeciwny oferowaniu świadczeń zdrowotnych, w tym świadczeń o charakterze estetycznym, za pośrednictwem portali typu Groupon. Taki rodzaj ogłaszania jest w naszej opinii reklamą, która w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów oraz podmiotów leczniczych jest niedopuszczalna w świetle przepisów prawa. |