Pacjenci pożyczają na leczenie zębów

22-04-2013, 00:01
15 proc. Polaków nie chodzi do dentysty nie dlatego, że się boi bólu, ale dlatego, że boi się zupełnie czego innego wystawionego za leczenie rachunku. O ile wierzyć badaniom Europ Assistance i Cercle Santé, aż 70 proc. pacjentów, decydujących się na komercyjne usługi dentystyczne, płaci za nie pożyczonymi pieniędzmi. 

Coraz częściej pożyczkę na leczenie zębów można zaciągnąć za pośrednictwem klinik dentystycznych. Tego typu partnerstwo rozwija ponad 1 tys. praktyk stomatologicznych.

Oprócz ofert kredytowych przyznawanych przez banki za pośrednictwem klinik dentystycznych pacjenci leczący zęby mogą korzystać także z szybkich pożyczek oferowanych przez firmy nie funkcjonujące na rynku bankowym, a więc nie podlegające kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Tego typu rozwiązanie oferuje m.in. firma Ratalnie.com skoncentrowana na finansowaniu branży medycznej. Firma ta proponuje tzw. narzędzie ratalne (potocznie zwane pożyczką) tym wszystkim, którzy chcą uzyskane pieniądze przeznaczyć na leczenie, także na wizyty u lekarza dentysty.

Pożyczki pokryć mogą koszt leczenia w zakresie:

- chirurgii stomatologicznej;

- stomatologii estetycznej;

- ortodoncji;

- implantologii;

- protetyki.

Produkt firmy Ratalnie.com o nazwie MediRaty, skierowany jest do pacjentów, którzy chcą pozyskać pieniądze na sfinansowanie zabiegów stomatologicznych. Z oferty MediRaty skorzystać może także lekarz dentysta noszący się z zamiarem skorzystania z pożyczki np. na szkolenia.

Sprawdziliśmy jaką kwotę należy zwrócić w ramach oferty MediRaty, pożyczając 3 tys. zł na rok. Jest to 3434.76, a więc w tym przypadku oprocentowanie w skali roku wynosi 11,4 proc. Oczywiście takie odsetki nie uwzględniają kosztów dodatkowych np. ubezpieczenia pożyczki (w przypadku, gdyby pożyczkobiorca nie mógł spłacić należności).

Zastanawiać może fakt, że wysokość oprocentowania jest sztywna i nie zależy od tego czy pożyczka wynosi 3 tys., czy 30 tys. zł. Taka konstrukcja znajduje się w sprzeczności z zasadami udzielania kredytów bankowych.

Procedura zaciągania pożyczek na leczenie jest banalnie prosta i obejmuje zaledwie kilka kroków:

- telefon na infolinię lub wypełnienie formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie internetowej MediRaty;

- weryfikacja zdolności kredytowej na podstawie rozmowy telefonicznej;

- przygotowanie oferty;

- przyjazd kuriera w celu podpisania umowy;

- przelanie środków finansowych na konto lekarza dentysty wskazane przez pacjenta (pieniądze na leczenie stomatologiczne);

- przelanie środków finansowych na konto lekarza dentysty (pieniądze na pokrycie kosztów szkolenia).

infoDENT24.pl, informując o parabankowych konstrukcjach kierowanych do lekarzy dentystów i ich pacjentów, zawsze przypomina, że firmy działające na pozabankowym rynku finansowym, nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Z jednej strony to plus, gdyż tego typu instytucje, konstruując oferty pożyczkowe, nie muszą uwzględniać restrykcyjnych regulacji, które z reguły powodują wzrost kosztów pożyczanego pieniądza. Z drugiej jednak strony swobodniej kreowana umowa pożyczki może kryć niespodzianki przy spłacie pozyskanych pieniędzy. Szczególnie uważnie należy zatem czytać warunki umowy. Przy podejmowaniu tego typu decyzji zawsze bezpieczniej jest skorzystać z pomocy zaufanego doradcy inwestycyjnego.

Patrz także: Lichwiarskie pożyczki na dentystę