Mało dentystów w Polsce?

szaft
05-03-2013, 01:27
18 065 lekarzy dentystów specjalistów funkcjonujących w zawodzie, dużo to, czy mało? Właściciele gabinetów stomatologicznych uważają, że jest to liczba wystarczająca, a nawet zbyt duża, gdyż pacjentów gotowych na korzystanie z komercyjnych usług specjalistów nie jest zbyt wielu. Pacjentom natomiast zależy najbardziej na możliwie dużym koszyku świadczeń finansowanych ze środków NFZ, a ten wyjątkowo skromny rosnąć z pewnością nie będzie.

Najwięcej lekarzy dentystów, niemal 100 tys. - pracuje w Indiach. Są państwa, w których dentystów można policzyć na palcach jednej ręki: Liberia 4, Malediwy 4, Nauru 3, Vanuatu 3.

Prawo wykonywania zawodu ma ponad 38 tys. dentystów (specjalistów 22 139). Takie przynajmniej są dane NRL z końca 2012 r.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku, po raz pierwszy od 10 lat zaobserwowano spadek liczby praktyk stomatologicznych (prowadzących kontrakty z NFZ) o 4 proc. Wszystkich praktyk, łącznie z tymi bez kontraktu, w analizowanym roku było zarejestrowanych 25377. Lekarzy dentystów posiadających ważne prawo wykonywania zawodu medycznego stwierdzono 38355.

Okazuje się, że w Polsce na każdych 10 tys. obywateli przypada 3,2 pracujących w zawodzie dentystów. To poziom bliski Rosji, Algierii i Albanii.

Największa liczba lekarzy dentystów przypadająca na 10 tys. mieszkańców zarejestrowana jest naKubie pięciokrotnie więcej niż w Polsce. W czołówce pod tym względem znajdują się także: Liban  - 13,3; Grecja 13,2; Kanada 12,6; Brazylia 11,7. Poniżej Polski znajduje się wiele państw, ale nie ma tam żadnej nazwy kraju unijnego. Dwa razy więcej lekarzy dentystów niż w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada m.in. na Łowie i Litwie, Czechach, trzykrotnie więcej w Bułgarii.

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.