Dentysta zestresowany

15-01-2013, 00:04
Amerykańska firma analityczna ComPsych systematycznie prowadzi badania nad przyczynami stresu w trakcie pracy. Z jej opracowań można dowiedzieć się co najbardziej denerwuje dentystów.

Dla 48 proc. pytanych stomatologów główną przyczyną stresu w pracy jest brak czasu. Na drugim miejscu listy stresu znajduje się obawa o sprostanie oczekiwaniom pacjentów (32 proc.), na trzecim - niepewność, czy aby nie pojawią się skargi pacjentów (30 proc.), na czwartym sytuowane są problemy z pieniędzmi (29 proc.). O jeden procent mniej pytanych dentystów denerwuje się głównie dlatego, że nie potrafi znaleźć satysfakcjonującej ich równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Co czwarty pytany dentysta nie może poradzić sobie ze stresem wynikającym z konfliktów powstających wśród współpracowników. Taki sam odsetek respondentów wskazuje za główne źródło stresów leczenie pacjentów borykających się z dentofobią. Co piąty stomatolog pytany o źródło stresu mówi o braku wystarczającej liczby klientów.

Stres jest źródłem kłopotów zdrowotnych. Co drugi ankietowany dentysta jest przekonany, że stres powoduje u niego bezsenność, lub przemęczenie. 40 proc. ankietowanych mówi o niepokojach, 31 proc. wspomina o bruksizmie, niemal tyle samo, bo 30 proc., cierpi z powodu ciągłych migren, a 27 proc. przyznaje się do depresji. Tylko 15 proc. lekarzy dentystów twierdzi, że stres nie wywołuje u nich objawów chorobowych.