Jak dentysta walczył o zabrane mu prawo jazdy

ms
08-11-2019, 11:48
Zdecydowana większość lekarzy dentystów ma prawo jazdy. Nie respektując zasad kodeksu drogowego prawo jazdy mogą stracić. Tak stało się w przypadku stomatologa, który mieszkał i pracował w Berlinie.

Niemiecki dentysta jechał po berlińskich ulicach z prędkością o 33 km/h wyższą od dopuszczalnej. Kierowca, przyłapany na wykroczeniu, musiał zapłacić mandat w wysokości 160 EUR. Ta kara nie była kwestionowana przez dentystę. Zdecydowanie bardziej doskwierał mu nałożony zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc.

Ukarany dowodził, że prawo jazdy jest mu niezbędne, a to dlatego, że w ramach wykonywania obowiązków służbowych odwiedza pacjentów w ich domach. Dlatego też musi korzystać na co dzień z samochodu.

Sprawa trafiła na wokandę sądową. Sędziowie uznali, że przedstawione przez dentystę dowody nie wskazują, że utrata zarobków w decydujący sposób odbije się na jego miesięczne dochody. Poza tym kara pozbawienia prawa jazdy może być nałożona w jeden z trzech najbliższych miesięcy, zatem skazany ma czas, aby zaplanować na przykład urlop.

Sygn. akt: ADAC (Az.: 3 Ws (B) 111 / 19-162 Ss 46/19).

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.