W Okonku mieszkańcy nie wierzą w dentystę "na NFZ".

ms
13-08-2019, 08:10
Obietnica burmistrza Andrzeja Jasiłka i doktora Piotra Burgieła stała się faktem - w Szkole Podstawowej w Okonku zaczął przyjmować dentysta, oczywiście "na NFZ". Mieszkańcami Okonka targają jednak mieszane uczucia.

Gabinet czynny jest trzy dni w tygodniu po pięć godzin. Mieszkańcy się cieszą, ale nie wszyscy, bo okazuje się, że w gabinecie stomatologicznym leczyć się mogą jedynie dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Gabinet stomatologiczny miał pierwotnie funkcjonować w budynku gimnazjum w Okonku. Tak zapowiadał Piotr Burgieł, właściciel Przychodni Lekarskiej „Amelia” w Lotyniu. Burmistrz Andrzej Jasiłek negocjował sprawę otwarcia gabinetu stomatologicznego.

To kolejny krok lokalnego samorządu w kierunku ściągnięcia dentysty do Okonka. Od śmierci poprzedniego lekarza mieszkańcy miasta i okolicznych wsi pozbawieni byli bezpłatnej opieki.

Co prawda samorządowcy z poprzednią burmistrz Małgorzatą Sameć na czele starali się pozyskać lekarza specjalistę, jednak bez skutku. Nikt nie chciał otworzyć w Okonku praktyki finansowanej przez NFZ. Na panewce spalił także pomysł, by usługi świadczył tu stomatolog z Jastrowia. Na nic więc zdało się wydanie przez gminę ok. 25 tys. zł na fotel stomatologiczny do gabinetu mieszczącego się w szkole. Gdy sprawy nabrały lepszego obrotu a cel widoczny na horyzoncie - burmistrz gotowy był wydać na dodatkowy sprzęt ok. 20 tys. zł. Chciał mieć jednak gwarancję, że przychodnia „Amelia” podpisze kontrakt z NFZ.

W Okonku nadal nie ma stomatologa dla dorosłych. Pozyskanie lekarza, który leczyłby dorosłych na NFZ nie jest obecnie realne.

– Warunki na stomatologię „zwykłą” na Fundusz są niezbyt korzystne, dobrzy stomatolodzy nie chcą w to wchodzić – mówił  P. Burgieł.

Mieszkańcy gminy nie są zadowoleni z osiągniętego sukcesu. Piszą m.in.:
* W Jastrowiu tragedia, stomatolog przyjmuje jedynie prywatnie, z bólem zęba wysyła do Złotowa. Pora by burmistrz zajął się tematem. Wieki budynek przychodni, dwa gabinety lekarza rodzinnego, laboratorium wykonujące podstawowe badania, bardziej skomplikowane do Złotowa, reszta usług nie związanych ze służbą zdrowia.
* W Jastrowiu jeśli chodzi o dentystę na NFZ – porażka, dentysty już zaraz nie będzie, a dostać się można było tylko po znajomości.
* W Jastrowiu też stomatolog przyjmuje tylko dzieci, ale NFZ nie da mu długo egzystować.

Więcej: zlotowskie.pl