Zaawansowana technologia w badaniu wpływu zielonej herbaty

en
01-08-2019, 12:31
Naukowcy poszukują odpowiedzi na pytanie - kto odnosi największe zdrowotne korzyści z picia zielonej herbaty, a konkretnie kogo w największym stopniu napój ten chroni przed rakiem jamy ustnej.

Polifenole występują w wielu warzywach i owocach. Przede wszystkim są źródłem korzystnych dla zdrowia antyoksydantów, które nie dopuszczają do uszkodzeń komórek, a także ograniczają proces zapalny i pomagają organizmowi walczyć z nowotworem. Natomiast zielona herbata jest nie tylko bogata w polifenole, ale też oddziałuje korzystnie na zdrowie na wiele różnych sposobów. Niestety jej związek z ograniczaniem procesu nowotworowego nadal nie jest dobrze poznany.

Badacze mieli nadzieję, że odkryją wpływ jaki mają polifenole z zielonej herbaty na komórki w obszarze jamy ustnej oraz ustalą, które z genów się pod jej wpływem uaktywniają. Tego typu informacje pozwoliłyby ulepszyć profilaktykę raka jamy ustnej. 

Zmiana w bakteriach po miesiącu picia zielonej herbaty
O silnych właściwościach zielonej herbaty świadczy fakt, że pod wpływem tego napoju zmienia się znacznie flora bakteryjna jamy ustnej. W badaniu przeanalizowano próbki pochodzące od osób, które przez cztery tygodnie piły zieloną herbatę i od tych, które nie piły tego napoju wcale. Próbki komórek pobierano z powierzchni języka i dziąseł, Materiał badawczy poddano następnie analizie RNA.

- Gdybyśmy wiedzieli, kogo w największym stopniu chroni przed rakiem picie zielonej herbaty, moglibyśmy opracować bardziej skuteczne metody leczenia i prewencji. Standardowe metody analizy nie pozwalają z dużą pewnością określić, co tak naprawdę "robi" zielona herbata w komórkach. Ale już genetycy ze wsparciem informatyków, są w stanie dokonać o wiele więcej, ocenia dr Guy Adami (Chicago College of Dentistry Researchers University of Illinois).

 MikroRNA w najnowszych projektach badawczych nad rakiem służy jako potencjalny biomarker i cel terapeutyczny. Wpływa na wiele procesów powiązanych z rakiem - podział, metabolizm, różnicowanie i migrację komórek nowotworowych.

- To było prawdziwe zaskoczenie, gdy stwierdziliśmy zmiany w składzie mikrobiomu pijących zieloną herbatę już po czterech tygodniach. Analiza genetyczna potwierdziła, że nie obserwujemy przypadkowych zmian, mówił dr Adami.

Leczenie skrojone na miarę
O ile biologiczne metody badawcze z wykorzystaniem modelowania komputerowego pozwalają odkryć zmiany jakie zachodzą w RNA w komórkach jamy ustnej pod wpływem picia zielonej herbaty, o tyle nadal nie wiadomo, co te zmiany oznaczają. Planowane badania mają rozwikłać tę zagadkę, a także doprowadzić do skutecznych metod terapeutycznych, od dostosowanej do danego pacjenta chemoterapii do polepszenia skryningu oraz opracowania profilaktycznej diety.

Naukowcy, stosując analizę genetyczną, określają najlepszy dobór leków w leczeniu poszczególnych typów nowotworów, gdy nie ma pewności co do rodzaju leku i dawki, która będzie najskuteczniejsza.

Dzięki postępom w badaniach, w niedalekiej przyszłości pobranie próbki komórek z jamy ustnej podczas rutynowej wizyty u dentysty dostarczy odpowiedniej ilości danych genetycznych, by szybko postawić diagnozę i ustalić metody leczenia. Każdy pacjent jest inny, mamy nadzieję, że pewnego dnia te różnice uda nam się wykorzystać, by skutecznie pomagać pacjentom cierpiącym z powodu raka jamy ustnej i innych problemów stomatologicznych, mówi dr Adami.

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także: Chińska stomatologia sięga po zieloną herbatę
Głos za zieloną herbatą
Zielona herbata dobra dla zębów

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.