Wiemy już wszystko? Czy jednak pozwolimy się zaskoczyć?

Artykuł promocyjny dostarczony przez Olident
10-06-2019, 10:39
Czasem wydaje nam się, że wszystko zostało już powiedziane w temacie profilaktyki czy cementowania wkładów koronowo-korzeniowych. Tak wiele firm odniosło się już do procedury odbudowy zrębu zęba, a jeszcze więcej do prawidłowego pobierania wycisków… Jednak okazuje się, że każdy kolejny wykład podczas konferencji, kolejna ulotka informacyjna czy film instruktażowy wnosi jakiś detal, którego wcześniej nie zauważyliśmy. Detal, który poprawi technikę pracy lub przynajmniej zwróci naszą uwagę podczas następnego zabiegu.

I w tym tkwi sens blisko 20 filmów produktowych przygotowanych przez OLIDENT! A sukcesem jest, gdy jeden na stu oglądających wykorzysta jakąś wskazówkę w swojej codziennej pracy.

FILMOWY Olident to przede wszystkim zgrabnie i estetycznie przygotowana wiedza praktyczna, do której można sięgnąć w każdej chwili. Niemal każda standardowa procedura stomatologiczna została sfilmowana, by wyraźnie wskazać poszczególne etapy pracy. Wykorzystane przy tym zostały materiały firmy Olident, które stanowią kompletne systemy, np. wiertła, wytrawiacze, systemy wiążące, kompozyty oraz finiry i szczotki. Jednak filmy nie promują wyłącznie samych materiałów, ale poprawne ich wykorzystanie w pracy.

Przyjrzyjmy się filmowi o wkładach koronowo-korzeniowych, a dokładniej ich przycinaniu, aby dopasować długość wkładu do opracowanego kanału. Wyszukiwarki pełne są zdjęć, gdzie operator przycina wkład z włókien szklanych po zacementowaniu go w kanale. Czy to właściwa procedura? Niektórzy lekarze twierdzą, że tak. Tymczasem, Olident, jako producent zdecydowanie tego odradza.

Dlaczego?

W największym zagrożeniu znajduje pacjent, który mimo obecności koferdamu narażony jest na wdychanie drobinek włókien szklanych uwolnionych z matrycy kompozytowej podczas ingerencji w jej zamkniętą strukturę. Zatem wkład z włóknami szklanymi należy zawsze przycinać poza jamą ustną, jeszcze przed zacementowaniem. Najlepiej w maseczce ochronnej i blisko ssaka.

Inne przydatne wskazówki dotyczą powszechnego zamykania strzykawek dualnie wiążących oryginalnym korkiem, który zdjęto ze strzykawki przed pierwszym użyciem. Niestety na własne życzenie operator ryzykuje wyrzuceniem całej strzykawki do kosza przed następnym jej użyciem.

Dlaczego?

Nawet odrobina katalizatora przeniesiona w okolicę wlotu z bazą (lub odwrotnie) grozi nieopatrznym spolimeryzowaniem materiału. W efekcie materiał może być nierównomiernie wypychany do końcówki mieszającej, co zmieni proporcje bazy i katalizatora i materiał nie będzie wiązał we wskazanym czasie. Może też dojść do całkowitego zablokowania ujść strzykawki i aplikacja materiału będzie niemożliwa. Najlepszym i jedynym sposobem bezpiecznego zamknięcia strzykawki jest pozostawienie na niej zużytej końcówki mieszającej. Związany materiał będzie skutecznym korkiem aż do ponownego zastosowania produktu. Ta zasada dotyczy nie tylko strzykawek firmy Olident, ale wszystkich chemicznie i dualnie wiążących materiałów dostępnych na rynku.

Pobieranie wycisków? Tak. Znane są różne masy wyciskowe i ich konsystencje, różne techniki, różne czasy wiązania materiałów. Tak, firmy cały czas o tym mówią. A co z rękawiczkami? Tak, oczywiście, są takie, których nie można używać. Tymczasem nie chodzi wyłącznie o mieszanie masy w rękawiczkach lateksowych.

Dlaczego?

Nie tylko w rękawiczkach lateksowych obecne są związki siarki, które zaburzają proces polimeryzacji a-silikonów. Rękawiczki pudrowane też mogą zawierać talk ze związkami siarki. To może ręce bez rękawiczek mieszające masę? Owszem, ale wówczas także należy uważać na pielęgnacyjne kremy do rąk, bo w nich także mogą znaleźć się związki siarki. Zupełnie neutralne są bezpudrowe rękawiczki winylowe i powinny być stosowane przez cały personel, który będzie miał kontakt z masami a-silikonowymi, łyżkami wyciskowymi i innymi narzędziami użytymi podczas pobierania wycisku. Niby detal, niby banał. Okazuje się jednak, że może on uratować całą procedurę.

FILMOWY Olident przygotował znacznie więcej ciekawych wskazówek. Wystarczy wejść na kanał YouTube firmy OLIDENT, aby zerknąć na interesujące nas procedury. To prawdziwa dawka wiedzy z praktycznymi wskazówkami zamknięta w kilkuminutowych filmach instruktażowych, dostępnych w dwóch wersjach językowych.