Lublin: Centrum Stomatologii Klinicznej zyska nową siedzibę

PAP/kan
15-05-2019, 09:27
Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego w Lublinie obecnie działa w dwóch lokalizacjach przy ul. Karmelickiej i Lubartowskiej. Od roku trwa budowa nowego obiektu, który je zastąpi. W centrum przyjmowanych jest rocznie blisko 80 tys. pacjentów.

Nowy budynek będzie miał siedem kondygnacji, 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, niemal dwukrotnie więcej niż obiekty obecnie służące uniwersyteckiej stomatologii. Będzie tu wielofunkcyjna sala wykładowa, sale do ćwiczeń i seminariów poszczególnych katedr i zakładów, gabinety stomatologiczne do leczenia standardowego i specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Centrum zostanie wyposażone w 136 foteli stomatologicznych z najnowocześniejszym oprzyrządowaniem oraz inną aparaturę, w tym specjalistyczne tomografy komputerowe. - Uczelnia zamierza tu m.in. rozwinąć poradnictwo stomatologiczne dla dzieci i dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością (będą pomieszczenia do leczenia w znieczuleniu ogólnym), leczenie powikłań terapii onkologicznych, wczesną diagnostykę raka w jamie ustnej, leczenie i monitorowanie zmian przed nowotworowych u pacjentów  - informuje prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego odczytano list Premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że lubelski Uniwersytet Medyczny stale zwiększa swój potencjał i doskonali ofertę dydaktyczną, a nowe centrum stomatologiczne jest kolejnym etapem jego rozwoju.

- Wierzę, że ta nowoczesna placówka z doskonale wyposażonymi salami wykładowymi, ćwiczeniowymi oraz gabinetami stomatologicznymi stanie się synonimem najwyższej jakości i zaufania, dumą nie tylko uniwersytetu ale i miasta, i regionu– napisał premier.

Nowy obiekt powstaje przy ul. Chodźki 6 w Lublinie. Fundusze na tę inwestycja (w sumie 52 mln zł) pochodzą z dotacji Ministerstwa Zdrowia (30 mln zł), ze środków własnych Uniwersytetu Medycznego (kolejne 11 mln zł) oraz ze sprzedaży "starej stomatologii" przy Karmelickiej (11 mln zł). Inwestycja ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku.