infoDENT24.pl cytowany w Sejmie

en
10-05-2019, 09:40
Posłanka Anna Elżbieta Sobecka złożyła interpelację do ministra zdrowia, w której powołuje się na infoDENT24.pl. Sprawa dotyczy profilaktyki próchnicy u małych dzieci.

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka zaniepokojona stanem zdrowia jamy ustnej najmłodszych pacjentów widzi potrzebę energicznych działań w zakresie profilaktyki stomatologicznej. I pisze w interpelacji do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego:

Szanowny Panie Ministrze,

portal infoDENT24.pl informuje, że leczenie wczesnodziecięcej próchnicy powinno się zacząć zanim dziecko skończy dwa lata. Przy tak wczesnej interwencji zdrowie jamy ustnej u maluchów trzyletnich jest dużo lepsze, niż jeżeli dziecko po raz pierwszy stomatologicznie leczone jest do drugiego roku życia.

Badanie przeprowadzone w Australii (opisywał je infoDENT24.pl - przyp. red.) miało prześledzić wpływ jaki szybka interwencja stomatologiczna miała na zdrowie jamy ustnej grupy 400 aborygeńskich dzieci. Jednak naukowcy są przekonani, że wyniki tej analizy dotyczą dzieci pochodzących z każdego środowiska i dowodzą, jak wielkie znaczenie ma po pierwsze podnoszenie świadomości na temat zdrowia jamy ustnej wśród rodziców, a także jak najwcześniej rozpoczęte leczenie próchnicy. Efekty badań pokazały, że dzieci, które przeszły zabiegi lakierowania zębów przed ukończeniem dwóch lat, miały mniej zaatakowanych przez próchnicę zębów, mniej brakujących zębów i zębów z wypełnieniami niż dzieci, nad którymi opieka stomatologiczna rozpoczęła się w późniejszym wieku.

Wobec powyższego proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy ministerstwo planuje obniżanie wieku dzieci objętych obowiązkową profilaktyką stomatologiczną?