W Kaliningradzie w cenie wysoka jakość usług stomatologicznych

ms
28-05-2019, 10:24
Dentystka Marina Eguliemowa, właścicielka Centrum Stomatologii Rodzinnej "Happy Smile" w Kaliningradzie przeniosła się do tego miasta z Archangielska dwa lata temu. Uważa, że to dobry pomysł, chociaż nie wszyscy dentyści w tym mieście radzą sobie z dużą konkurencją.

Według Mariny Eguliemowej , która dwa lata temu przeprowadziła się do Kaliningradu z Archangielska, bliskość Europy nie jest jedyną zaletą obwodu kaliningradzkiego. Jako absolwentka medycyny doceniła zalety lokalnego środowiska biznesowego.

Marina Eguliemowa pozostawiła w Archangielsku pracę dentysty i karierę wykładowcy na Północnym Państwowym Uniwersytecie Medycznym. Uruchomiła własny biznes w Kaliningradzie - Centrum Stomatologii Rodzinnej Happy Smile, choć wcześniej nie miała własnej firmy.

Do współpracy zaprosiła kolegę, który podobnie jak ona przyjechał do Kaliningradu z Archangielska. Ponadto zatrudniła ortodontę i dwie pielęgniarki - oni wszyscy również mieszkali w Archangielsku.

- W Kaliningradzie jest ogromna diaspora archangielczyków. Jaki jest powód, trudno powiedzieć. Być może dlatego, że obwód archangielski sam w sobie nie jest zbyt wygodny do życia, to są praktycznie warunki Dalekiej Północy - twierdzi dentystka.

- W porównaniu z Archangielskiem konkurencja w stomatologii w Kaliningradzie jest znacznie większa. Jest tutaj wiele klinik, w tym dużych sieci. Ale mimo to część z nich jest niskiej jakości - mówi. - Może dlatego weszliśmy na rynek spokojnie, ze zrozumieniem, że mamy silny zespół. I nie pomyliliśmy się: czas pokazał, że 95 proc. naszych klientów wraca do nas - dodała.

Zdaniem Mariny, kaliningradzcy dentyści, którzy chcą się rozwijać, mają możliwość uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach w Niemczech czy na Litwie, niektórzy lekarze przywożą sprzęt medyczny z zagranicy.

- Te same mikroskopy, chociaż używane, są dobrej jakości i można je kupić znacznie taniej. Sprowadzanie materiaów i sprzętu z zagranicy nie należy do łatwych przedsięwzięć: w Rosji wszystko jest ściśle licencjonowane, produkty muszą posiadać świadectwa rejestracji. Nie chcę tego robić z ominięciem prawa - powiedziała rozmówczyni Sputnika.

Więcej: Sputnik

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.