Dentystka straciła prawo wykonywania zawodu, gdy dwoje jej pacjentów zmarło

en
18-04-2019, 13:01
Tragiczne wydarzenia miały miejsce w stanie Północna Karolian. Zmarło dwoje pacjentów po przeprowadzonych przez dentystkę Shawana Neopi Patterson zabiegach w znieczuleniu ogólnym.

Pierwszy pacjent dentystki Shawana Patterson zmarł po wizycie w jej gabinecie w listopadzie 2017 r, drugi w kilka miesięcy później - po wizycie, która miała miejsce w marcu 2018 r.

Pierwszy z pacjentów cierpiał na nadciśnienie, przeszedł zawał serca, miał rozrusznik serca, cierpiał na cukrzycę i właśnie przechodził zapalenie oskrzeli. Paterson przyznała, że nie konsultowała się z jego lekarzem pierwszego kontaktu. Sąd lekarski uznał, że pacjent ten z pewnością nie nadawał się do podawania narkozy w warunkach pozaszpitalnych i do przeprowadzenia jakiejkolwiek procedury chirurgicznej poza operacją ze wskazań nagłych.

Paterson rozpoczęła zabieg chirurgiczny podając znieczulenie ogólne, nie miała asystentki, która monitorowałaby stan pacjenta. Dawka środka znieczulającego była zbyt duża - co spowodowało spadek ciśnienia krwi, niedotlenienie wielu narządów, w tym mózgu przez nadmiernie długi okres. Wezwano karetkę, w szpitalu stwierdzono uszkodzenie mózgu, pacjent zmarł.

Po kilku miesiącach do gabinetu Paterson zgłosiła się  pacjentka, która musiała mieć wykonaną ekstrakcję zęba. Jej stan ogólny nie był dobry: chore nerki, nadciśnienie, cukrzyca - to tylko niektóre problemy zgłoszone w dokumentacji medycznej. Ponadto pacjentka w widocznym miejscu miała cewnik dializacyjny. Także w przypadku tej kobiety dentystka nie konsultowała się z lekarzem prowadzącym, przystąpiła do procedury ekstrakcji w narkozie. I ponownie podała zbyt dużą dawkę środka znieczulającego doprowadzając do zatrzymania akcji serca.
Karetka została wezwana dopiero, gdy pacjentka nie miała wyczuwalnego pulsu. Kobieta zmarła wkrótce po przywiezieniu jej do szpitala.

Patterson jest absolwentką Howard University College of Medicine.

Więcej: thestate.com

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.