Twórcze zajęcia zamiast sekcji kadawerów

en
08-04-2019, 09:29
Najczęściej studenci stomatologii uczą się anatomii na kadawerach. University of Las Vegas Nevada School of Dental Medicine przyjął inne podejście i tam na drugim roku studiów na siedmiotygodniowym kursie budują anatomicznie wierne modele czaszki z wosku dentystycznego.

Nauka anatomii na kadawerach jest bezcennym doświadczeniem, ale wymaga wiele miejsca i specjalnie klimatyzowanych pomieszczeń. Ponadto żuchwa jest usztywniona więc trudno ją umieścić w takiej pozycji, w której student mógłby dobrze zbadać miejsce w które można podać zastrzyk, mówi Lawrence Zoller, jeden z prowadzących kurs anatomii.

Robiąc model studenci na czaszkę nakładają struktury i warstwy ucząc się powiązań między nimi co jest bardzo ważne w stomatologii - dodaje Zoller.

Podczas tych zajęć studenci wykorzystują czerwone, niebieskie i żółte nici które markują naczynia i nerwy. Z barwnego wosku stomatologicznego powstają mięśnie i gruczoły. Wosk jest bardzo plastyczny, dzięki tej jego właściwości, można zawsze poprawić swoje błędy podczas tworzenia modelu.

Na zajęciach premiowana jest inwencja, jeden ze studentów zrobił połowę głowy Die de los Muertos (rzeźba tradycyjnie związana z Dniem Zmarłych w Meksyku), był Klingon ze Star Treka i Na’vi z Avatara. 

Jedna z prac była nawet prezentowana w muzeum sztuki w Santa Fe. 

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.