Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę

smn
22-02-2019, 08:01
W 2017 r. niemal co drugi mieszkaniec Unii Europejskiej (48 proc.) nie odczuł obciążeń finansowych związanych z kosztami opieki stomatologicznej. W Polsce podobnie oceniało te wydatki tylko niecałe 17 proc. osób.

Pod względem oceny obciążeń, jakim dla budżetów domowych są wydatki na usługi stomatologiczne świadczone w sektorze prywatnym, Polska zajmuje siódme miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Ponad 23 proc. pacjentów uznaje, że koszty  opieki stomatologicznej są zbyt wysokie.  Gorzej pod tym względem jest: na Cyprze – 47 proc., we Włoszech 39 proc., a także na Łotwie, w Hiszpanii, na Litwie, w Bułgarii. Najłatwiej przychodzą wydatki na dentystę mieszkańcom takich krajów jak: Norwegia, Holandia, Finlandia, Dania, Szwecja. Aż 79 proc. Duńczyków i 77 proc. Holendrów i Szwedów z łatwością płaci rachunki za leczenie zębów.

Z kolei dla 6 na 10 Polaków wydatki te to spore obciążenie, a tylko dla mniej niż 17 proc. wizyta u dentysty nie stanowi finansowego problemu.

W skali całej UE koszty stomatologiczne były przez 35 proc. mieszańców postrzegane, jako nieznacznie obciążające budżet gospodarstwa domowego, podczas gdy 17 proc. stwierdziło, że koszty związane z opieką stomatologiczną wiązały się z dużym obciążeniem finansowym.

Tyle wyniki raportu Eurostat opracowanego na podstawie danych z 2017 r.