Lubelska sztuczna kość nagrodzona w konkursie Polski Produkt Przyszłości

kan
20-02-2019, 10:05
Kompozyt kościozastępczy FlexiOss, czyli lubelska sztuczna kość, doceniony został prestiżową nagrodą w konkursie Polski Produkt Przyszłości. FlexiOss pozwala na prawidłową odbudowę tkanki kostnej, obniża ryzyko ognisk zapalnych, zakażenia i odrzucenia przeszczepu. 

FlexiOss, jak żaden dostępny do tej pory materiał kościozastępczy ma własności hemostatyczne –wchłania krew w operowanym miejscu i dzięki temu zapobiega powstawaniu skrzepów. Może także być nośnikiem leków przeciwbakteryjnych, a więc ogranicza stosowanie antybiotyków w okresie okołozabiegowym. Kompozyt nie zawiera składników odzwierzęcych, jak wiele komercyjnych biomateriałów stworzonych na bazie kolagenu zwierzęcego. Materiał został opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej, kierownika Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W 2013 r. zakończono, trwające cztery lata, doświadczenia na zwierzętach laboratoryjnych i pacjentach Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 2011 r. rozpoczęły się badania na ludziach. Brali w nich udział pacjenci Zakładu Chirurgii Stomatologicznej, Katedry i Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz pacjenci Centrum Stomatologicznego New Dent w Lublinie. Testy zakończyły się sukcesem, biomateriał może być szeroko wykorzystywany w ortopedii, chirurgii urazowej i szczękowo-twarzowej.

W chirurgii stomatologicznej lekarz będzie się mógł nim posłużyć do wypełniania ubytków po torbielach lub do leczenia przetok. 

Obecnie wyrób medyczny FlexiOss jest w trakcie procesu certyfikacji. Preparat wzbudził zainteresowanie na międzynarodowych targach Arab Health w Dubaju pod koniec stycznia 2019 r. wkrótce zostanie zaprezentowany na targach Asia Health w Singapurze, największej tego rodzaju imprezie w Azji.

Nagroda dla sztucznej kości w ramach 21. edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to kolejne wyróżnienie.

Czytaj także: Prof. Grażyna Ginalska z Prix Galien