Lekarz ma pamiętać, że musi odpoczywać

PAP/Rynek Zdrowia
11-02-2019, 10:36
Czy będzie zmiana w treści przysięgi Hipokratesa, która w nowym brzmieniu miałaby obligować lekarzy do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne?

Portal Prawo.pl informuje, że w środowisku lekarskim trwa dyskusja nad zmianą w treści przysięgi Hipokratesa. Obecnie jest w niej zapisane jedynie, że lekarz ma obowiązek dbać o życie i zdrowie pacjenta. Nie ma nawet wzmianki o życiu i zdrowiu lekarza.

Tymczasem dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie umożliwiają lekarzowi zapewnienie pacjentom opieki na najwyższym poziomie. Stres, długie godziny pracy, w tym nocnej, niedospanie, popełnianie coraz częstszych błędów medycznych - to konsekwencja zmęczenia narastającego w lekarskiej grupie zawodowej.

- Stykamy się co dzień z wieloma chorobami i w odruchu obronnym wypieramy to, że mogą one nas dotyczyć. Widać to na przykładzie szczepień przeciwko grypie, z których nadal korzysta niewielu lekarzy, wychodząc z założenia, że się nie zarażą - mówi w rozmowie z Prawo.pl prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Postulaty tego typu zmiany w przysiędze Hipokratesa pojawiły się w Australii. Tamtejsi lekarze chcą, aby znalazł się w niej zapis, zgodnie z którym lekarz będzie dbał o własne zdrowie, dobre samopoczucie i umiejętności, aby zapewnić opiekę na najwyższym poziomie - informuje Prawo.pl.