1770 lat od śmierci patronki dentystów

ms
08-02-2019, 07:17
9 lutego 249 r. Apolonia, patronka stomatologów, zginęła śmiercią tragiczną, podczas pogromu chrześcijan. 1770 lat i jeden dzień później ORL w Warszawie zaprasza lekarzy dentystów na mszę świętą i towarzyskie spotkanie z okazji imienin patronki. Stanie się to w niedzielę, 10 lutego 2019 r. o godz. 17:30 w kościele św. Zygmunta (pl. Konfederacji 55 na Starych Bielanach w Warszawie).

Mszę świętą celebrować będzie ks. Władysław Duda, duszpasterz środowisk medycznych archidiecezji warszawskiej.

Gdy św. Apolonia nie chciała wyrzec się wiary, prześladowcy bili ją tak mocno, że złamali jej szczękę, a później wyrwali jej wszystkie zęby, jeden pod drugim. Cierpienie chrześcijanki skończyło się wraz z jej męczeńską śmiercią na płonącym stosie.

Św. Apolonia jest patronką: stomatologów, ale także bywa wzywana w chorobach dziąseł, szczęki i przy bólu zębów. Nic więc dziwnego, że pokazywana jest najczęściej z kleszczami do wyrywania zębów.

Etnograf Oskar Kolberg zebrał informacje, zgodnie z którymi na wsi polskiej w wigilię święta św. Apolonii, które Kościół obchodzi 9 lutego, zanoszono do świętej modlitwy a nawet poszczono, aby „od bólów zębów Apolonia raczyć zachowała”.

Modlitwa z XVIII stulecia zawierała prośbę o ulgę w bólach zębów skierowaną do Apolonii:
„Aż łupa w głowie, kiedy ból zębów przypadnie
Rwać je cyrulikowi nie tak bardzo snadnie
O męczennico, której zęby wybijano
Uśmierz ból, spraw by w piekle nimi nie zgrzytano”.

Relikwii św. Apolonii jest wyjątkowo wiele. Duża ich część znajdowała się w nieistniejącym już kościele św. Apolonii w Rzymie. Głowę świętej umieszczono w bazylice NMP na Zatybrzu, ręce - w bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Inne relikwie znajdują się: w kościele jezuitów w Antwerpii, w katedrze w Porto i w Kolonii.

W sztuce najczęściej ukazywana jest scena męczeństwa św. Apolonii. Zdarzały się także wizerunki, na których przedstawiano Apolonię z naszyjnikiem, na którym zawisł jeden z wyrwanych jej zębów.

Na obrazie ze Starej Wsi, pochodzącym z II połowy XVII w. św. Apolonia trzyma obcęgi, a w misie swoje utracone zęby; takie same obcęgi trzyma jeden z jej oprawców, nad świętą wzlatują anioły trzymające wieniec – symbol męczeństwa, ale i chwały; w tle obrazu przedstawiono scenę jej męczeństwa – śmierci na stosie.

Płaskorzeźbioną scenę męczeństwa Apolonii w płomieniach znajdziemy także na antepedium jednego z ołtarzy w kościele ojców Karmelitów w Przemyślu.

Święta była uwieczniona na obrazach m.in. przez Guido Reni, Carlo Dolci, polskiego malarza baroku Szymona Czechowicza.

Osobie świętej część swojej twórczości poświęcił czołowy przedstawiciel pop-artu Andy Warhol.

Św. Apolonia, przez 133 lata, miała swoje miejsce na Ziemi. Żeglarze portugalscy nazwali jej imieniem odkrytą w 1505 roku wyspę. W 1638 r., po skolonizowaniu tego terytorium przez Holendrów, wyspę przemianowano na Mauritius.

O św. Apolonii pamiętano także w XX wieku. Emisje znaczków z jej podobizną uświetniały XIII Kongres Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino w 1979 r. oraz LXX Kongres FDI w Wiedniu w 1982 r.