Leczenie kanałowe zęba na przewlekłe zapalenie zatok?

kan
28-01-2019, 11:13
Przy przewlekłym zapaleniu zatok trzeba sprawdzić, czy jedną z przyczyn nie jest infekcja zęba - twierdzi amerykański endodonta Michael J. Lewis.

- Krótko mówiąc jeśli infekcja rozwija się wokół korzenia zęba, to może się ona rozprzestrzenić do okolic położonych w okolicach kości policzkowych - twierdzi endodonta Michael J. Lewis z American Association of Endodontists (AAE).

Pacjent może mieć objawy sezonowych alergii albo zapalenia zatok i przechodzić antybiotykoterapię zapisaną przez lekarza pierwszego kontaktu. Terapia może wyleczyć infekcję okolic przynosowych, jednak nie zawsze pomaga na stan zapalny zęba.

Stan zapalny zatoki szczękowej może zostać w łatwy sposób zapoczątkowany, gdy korzenie zębów trzonowych znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wypełnionej powietrzem przestrzeni za kośćmi policzkowymi. Jeśli jeden z korzeni tych zębów zostaje zainfekowany, to stan zapalny się rozprzestrzenia.

Pacjenci często narzekają na zatkane zatoki oraz obecność wydzieliny z jamy nosowej na tylnej ścianie gardła i poczucie spływania jej w dół dróg oddechowych. Wiążą te objawy często z alergią sezonową. Niektórzy pacjenci mogą nawet przechodzić nawracające zapalenie zatok, które jest leczone antybiotykami. Niestety środki te nie są w stanie dotrzeć do źródła infekcji w zębie. Gdy antybiotykoterapia się kończy, infekcja będzie powoli odnawiała się i rozprzestrzeniała w zatokach.

Właściwej diagnozy nie ułatwia fakt, że często pacjenci nie czują bólu zęba. W efekcie problem ciągnie się latami zanim zostanie właściwie rozpoznany i skutecznie wyleczony. Tymczasem prosta procedura i właściwie prawie bezbolesna, czyli leczenie kanałowe zęba może pomóc wyeliminować bakterie będące przyczyną infekcji.

- Leczenie kanałowe może samo w sobie uwolnić pacjenta od objawów zapalenia zatok i blisko połowa chorych nie wymaga żadnego dodatkowego leczenia, twierdzi endodonta.

Więcej: dentistrytoday.com