Pasty z węglem aktywnym szkodzą szkliwu?

en
24-01-2019, 11:07
Amerykańscy studenci z Creighton University School of Dentistry postanowili sprawdzić, jak modne ostatnio i mocno reklamowane pasty do zębów z dodatkiem aktywnego węgla działają na zęby. A ich wnioski powinny zniechęcać do zakupu tych produktów.

Studenci stomatologii z Creighton University School of Dentistry w Stanach Zjednoczonych zbadali skuteczność past do zębów zawierających węgiel. Z ich obserwacji wynika , że te tak modne teraz środki higieny jamy ustnej mogą zrobić więcej złego niż dobrego.

- Postanowiliśmy przeprowadzić taki projekt badawczy, gdyż pacjenci coraz częściej pytają dentystów o działanie past z węglem i ich skuteczność. Smakosz kawy może stosować taką pastę, by usunąć przebarwienia z powierzchni uzębienia. Początkowo zaobserwuje poprawę, ale jak pokazał nasz eksperyment, wiążą się z tym działaniem także skutki uboczne, mówił John Howell, jeden z sześciorga młodych badaczy.

W warunkach laboratoryjnych szkliwo nosiło ślady ścierania po stosowaniu pasty z węglem podczas szczotkowania trwającego po 6 min. dziennie. Studenci stwierdzili nie tylko znaczący ubytek szkliwa ale także zaobserwowali, że pasta dociera do zębiny i nadaje jej szarawy lub żółtawy odcień.

Długie stosowanie pasty z węglem prowadziło u większości osób silne przebarwienia zębów. Szkodliwe efekty działania tego środka widoczne były także pod mikroskopem elektronowym. Zmiany stają się nieodwracalne, gdy węgiel wniknie do zębiny, zęby szarzeją. W porównaniu z rozpowszechnionymi sposobami wybielania zębów jak paski czy pasty wybielające, pasty z węglem są ryzykownym rozwiązaniem, ostrzegali badacze.

 Więcej: dentistrytoday.com

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.