Toksyny w niciach dentystycznych?

ms
10-01-2019, 10:01
Ta wiadomość może zelektryzować wielu propagatorów higieny jamy ustnej, której jednym z zasadniczych elementów jest nitkowanie zębów. Uspokajające jest to, że toksyczne związki wykryto nie we wszystkich niciach dentystycznych.

Nowe badanie sugeruje, że stosowanie nici dentystycznej, może przyczyniać się do podwyższenia poziomu toksycznych związków PFAS (fluorowane związki organiczne wodo- i tłuszczoodporne), ekspozycja na które skutkuje licznymi problemami zdrowotnymi.

Badanie, prowadzone przez Silent Spring Institute, we współpracy z Instytutem Zdrowia Publicznego w Berkeley w Kalifornii, pojawiało się 8 stycznia 2019 r. w Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology.

PFAS są stosowane w wielu produktach, takich jak: opakowania żywności, naczynia teflonowe, odzież wodoodporna i odporne na plamy dywany.

Ekspozycja na PFAS niestety skutkować może m.in.: rakiem nerek i jąder, chorobami tarczycy, a także wpływać na wysoki poziom cholesterolu, powodować małą masę urodzeniową, utrudniać zajście w ciążę (niska jakość plemników) i negatywnie oddziaływać na układ odpornościowy.

Naukowcy zmierzyli 11 różnych odmian związków PFAS w próbkach krwi pobranych od 178 kobiet w średnim wieku, które uczestniczyły w projekcie Child Health and Development Studies (wielopokoleniowe badania wpływu chemikaliów i innych czynników na zdrowie człowieka).

W celu zrozumienia, w jaki sposób zachowania ludzi wiązać się mogą ze zwiększoną ekspozycją na PFAS, naukowcy porównali pomiary krwi z wynikami wywiadów, w których pytali kobiety o ich zwyczaje, zachowania oraz przebywanie w określonym środowisku. Oczywiście tematyka poruszana w teście dotyczyła zagadnień, które mogłyby skutkować zagrożeniami związanymi z działaniem PFAS.

Okazuje się, że kobiety, które nitkowały zęby (szczególnie jednym rodzajem nici Glide) miały wyższy poziom jednego z typów PFAS (PFHxS - kwas perfluoroheksanosulfonowy) - w porównaniu do osób, które tego nie robiły.

W związku z tym naukowcy, przy użyciu specjalnej  spektroskopii, przetestowali 18 rodzajów nici dentystycznych pod kątem obecności fluoru - markera PFAS. W produktach marki Glide wynik na obecność fluoru był pozytywny. Tego rodzaju nici wytwarza się przy użyciu związków podobnych do teflonu. Ponadto w trzech innych rodzajach nici również wykryto fluor.

- Jest to pierwsze badanie, które wykazało, że stosowanie nici dentystycznych, zawierających PFAS, wiąże się z większym obciążeniem toksycznymi substancjami - mówi główna autorka analizy Katie Boronow, pracownik naukowy w Silent Spring. - Dobra wiadomość jest taka, że w oparciu o nasze ustalenia konsumenci mogą wybrać nici, które nie zawierają PFAS – dodaje badaczka.

Analizy wykazały, że wyższy poziom PFAS we krwi obserwowano także przy stałej ekspozycji na odporne na plamy dywany lub w wyniku przebywania w pomieszczeniach z niektórymi meblami, a także w efekcie spożywania żywności w powlekanych kartonowych pojemnikach.

źródło: News Medical