Dobra higiena jamy ustnej dobra nawet na toczeń

en
11-01-2019, 10:12
Prawidłowa higiena jamy ustnej pomaga w profilaktyce i terapii tocznia rumieniowatego układowego (TRU) - udowadniają naukowcy z Oklahoma Medical Research Foundation, którzy znaleźli dowód na powiązanie paradontozy i tej choroby autoimmunologicznej.

- Nasze odkrycie potwierdza prostą zasadę. Jeśli pacjent stosuje odpowiednią higienę jamy ustnej, ma słabsze objawy choroby. W kolejnych badaniach może uda nam się odpowiedzieć na pytanie, czy właściwe nawyki higieniczne zwiększają też szanse na uniknięcie choroby - podsumowała pracę dr Harini Bagavant z Oklahoma Medical Research Foundation.

Badanie ujawniło, że  ekspozycja na bakterie, powodujące choroby przyzębia, wiąże się z poważniejszym przebiegiem tocznia rumieniowatego. Stąd podejrzenie, że dzięki regularnemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów pacjenci, którzy zażywają silne leki będą mogli zmodyfikować terapię - zmniejszyć liczbę przyjmowanych leków i obniżyć ich dawki. A mniej leków oznacza mniej skutków ubocznych.

Naukowcy są przekonani, że ich wyniki to wystarczający powód do poprawienia higieny u chorych na tocznia i traktowania jej jako ważny element wzbogacający tradycyjne leczenie. Ponadto wnioski płynące z tego badania mogą prowadzić do nowych metod wczesnego wykrywania tej choroby autoimmunologicznej.

Jak wiadomo, zła higiena jamy ustnej jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Zadbanie o zęby to  prosty sposób, który może pomóc uniknąć cukrzycy typu I, chorób kardiologicznych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Zatem priorytetem powinno być lepsze edukowanie ludzi na temat znaczenia higieny jamy ustnej, uświadamianie im, że wystarczy regularnie chodzić do dentysty, dbać o dziąsła i usuwać kamień nazębny, aby  korzystnie inwestować w swoje zdrowie.

Więcej: Clinical and Experimental Rheumatology