Zapalenia opon mózgowych a leczenie kanałowe

ms
05-02-2019, 10:27
U 60-letniego mężczyzny, wkrótce po rozpoczęciu leczenia kanałowego zęba, rozpoznano zapalenie opon mózgowych. Sytuacja taka zdarzyła się trzykrotnie.

Dopiero za trzecim razem powiązano fakty. Leczenie kanałowe przebiegło bez komplikacji. W kilka dni po zabiegu pacjent zgłosił się na pogotowie w New Jersey z gorączką, bólami głowy i karku. Poinformował lekarzy o leczeniu kanałowym zęba i o fakcie, że dentysta polecił mu przyjmowanie na kilka dni przed zabiegiem amoksycyliny.

- Taki efekt uboczny jest bardzo rzadki, to niezwykła sytuacja - powiedziała dr Maria Nagori, lekarz chorób zakaźnych w Geisinger Community Medical Center w Scranton w Pensylwanii, która leczyła pacjenta w 2017 r.

Po dalszych badaniach Nagori stwierdziła, że dotychczas zaewidencjonowano zaledwie tuzin przypadków zapalenia opon mózgowych, wywołanego amoksycyliną.

Lekarze przerywali leczenie antybiotykiem, dzięki temu stan chorego zaczął się poprawiać.

Okazało się, że u mężczyzny wystąpiło zapalenie opon mózgowych jeszcze dwa razy: w 2011 i 2015 r. Za każdym razem objawy występowały po przyjęciu amoksycyliny przed zabiegiem stomatologicznym.

Ważne, że mężczyzna nie miał schorzeń, ani nie był obciążony żadnym ryzykiem, które uzasadniałyby konieczność podania antybiotyku przed zabiegiem stomatologicznym - powiedziała Nagori.