Pacjent z zespołem pieczenia jamy ustnej, kto to taki?

smn
17-10-2018, 11:44
Charakterystyka pacjenta uskarżającego się na pieczenie jamy ustnej powstała na University of Gothenburg. Ma pomóc w diagnozowaniu i leczeniu tej przypadłości.

Zespół pieczenia jamy ustnej, który dotyka wiele kobiet w średnim i dojrzałym wieku, obejmuje język, podniebienie, wargi i dziąsła. Ponadto suchość w jamie ustnej i zmiany w odczuwaniu smaku (poczucie gorzkiego lub metalicznego smaku) są powszechne. Toczą się badania tej jednostki chorobowej w  Sahlgrenska Academy w University of Gothenburg w Szwecji.

Zespół pieczenia jamy ustnej sprawia problemy klinicystom, szczególnie stomatologom. - Mamy nadzieję, że nasze wyniki pomogą w opracowaniu nowych kryteriów w diagnostyce oraz zindywidualizowanej terapii, których obecnie brakuje, mówiła dr Shikha Acharya prowadząca badania. 

Poproszono 56 kobiet o ocenę nasilenia dolegliwości w skali od 0-100, średnia odpowiedź plasowała się na poziomie 66 pkt. Naukowcy próbowali połączyć kliniczne objawy z subiektywnymi odczuciami pacjentów oraz ogólnym stanem zdrowia, chorobami i lekami stosowanymi, szczególnie tymi, które zaburzają działanie gruczołów ślinowych i zmieniają właściwości śliny. Po czym porównywano je z doznaniami, odpowiednich wiekiem i płcią, osób z grupy kontrolnej.

Według otrzymanych wyników 45 proc. pacjentów, cierpiących na zespół pieczenia jamy ustnej, zgłaszało zmieniony smak, większość, bo 73 proc. odczuwała palący lub kujący ból, albo oba typy dolegliwości równocześnie.

Pacjenci ci mieli także podwyższone ryzyko innych chorób. Ogólnie zażywali więcej leków, mieli więcej reakcji alergicznych niż w grupie kontrolnej. Ponadto zespół pieczenia jamy ustnej powiązany był silnie z  chorobami skóry i suchością jamy ustnej. Nowym faktem jest stwierdzenie, że dolegliwość ta wiąże się także z większą liczbą problemów skórnych. Ponadto okazało się, że u pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej - mucyny (glikoproteiny zawarte w ślinie) mają zmienione struktury węglowodanowe, co wpływa na reakcje immunologiczne w jamie ustnej.

Badanie to stanowi fragment większego projektu badawczego, którego celem jest wypracowanie ścieżki diagnostycznej oraz optymalnych terapii dla osób cierpiących na zespół pieczenia jamy ustnej. - To niezwykle potrzebne badania, ponieważ pacjenci ci zwykle mają poczucie, że ani lekarze ani najbliższe osoby nie rozumieją ich dolegliwości i powątpiewają w nie - mówiła  dr Shikha.

Czytaj także: Srebrne tsunami, czyli gerostomatologia