Stabilizowany związek cyny i fluoru cennym składnikiem past do zębów

ms
26-06-2018, 11:31
- Ustabilizowanie fluorku cyny, aby wykorzystać jego dobroczynne właściwości przeciwbakteryjne oraz chroniące zęby przed atakami kwasów i nadwrażliwością - jest krokiem milowym w rozwoju nowoczesnych past do zębów – tłumaczy dla infoDENT24.pl dr n. med. lek. dent. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

Faktem jest, że cyna od dziesięcioleci była stosowana w pastach do zębów. Co prawda w pierwszych formułach, połączona z fluorem, dawała bardzo dobre rezultaty przeciwpróchnicowe, ale jednocześnie zauważano przebarwienia zębów pojawiające się w wyniku jej zastosowaniu.

Ponad 20 lat badań w laboratoriach P&G nad formułą pasty opartą na fluorku cyny, ale nie wiążącą się z powstawaniem  przebarwień - zaowocowało opatentowaniem stabilizowanego związku cyny i fluoru. Stabilizacja związana z zastosowaniem między innymi unikalnego, długołańcuchowego polifosforanu – sześciometafosforanu sodu, pozwoliła na stworzenie pasty do zębów do codziennego stosowania o wielokierunkowym działaniu.

Formuła stabilizowanego związku cyny i fluoru zapewnia bardzo dobrą profilaktykę próchnicy, polepsza stan dziąseł i szkliwa, zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i przebarwień zewnętrznych, jak również halitozy.

Ustabilizowanie fluorku cyny, żeby wykorzystać jego dobroczynne właściwości przeciwbakteryjne i chroniące zęby przed atakami kwasów czy nadwrażliwością - było krokiem milowym w rozwoju nowoczesnych past do zębów. Obecnie wiele firm podąża drogą wyznaczoną przez P&G i stosuje formułę stabilizowanego związku cyny i fluoru.

ActivRepair – unikatowa formuła z rodziny stabilizowanego związku cyny i fluoru to połączenie fluorku cyny, chlorku cyny i sześciometafosforanu sodu, w której jest znacznie większa biodostępność cyny w porównaniu do formuły wyjściowej. W efekcie uzyskuje się produkt wykazujący dużą skuteczność we wspomaganiu leczenia zapaleń dziąseł i ochrony szkliwa.

Formuła ActivRepair pomaga zauważalnie polepszyć stan dziąseł i szkliwa w dwa tygodnie. Badania kliniczne wykazały, że w porównaniu do „zwykłych” past - pasta Oral-B Professional Pro-Odbudowa Dziąseł i Szkliwa z formułą ActivRepair wykazuje o 72 proc. większą redukcję liczby punktów krwawienia oraz trzy razy wyższą odporność szkliwa na erozję.

U pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł - użytkowników pasty opartej na połączeniu fluorku cyny i chlorku cyny, zauważono o 49 proc. mniej punktów krwawienia niż  u osób stosujących pasty z triklosanem  i kopolimerem.

Potwierdzono również, że ActivRepair wykazuje znacznie lepszą inhibicję wzrostu biofilmu bakteryjnego niż formuła oparta na fluorku cyny i aminofluorku. ActivRepair skuteczniej hamuje aktywność bakteryjną, w tym wytwarzanie toksyn, niż formuła oparta na wyciągu z ziół.

Co z triklosanem?
Zarówno triklosan, jak i triklokarban potrafią spowolnić lub zatrzymać rozwój niektórych bakterii, które mogą być szkodliwe, takich jak salmonella lub bakterie E. coli. Substancje te zostały uznane za bezpieczne (na podstawie licznych badań i przeglądów regulacyjnych), ale wciąż trwają dyskusje nad ich skutecznością w redukcji bakterii w porównaniu do zwykłego mydła. P&G używało obydwu składników w niewielkiej ilości, ale już wyeliminowało użycie triklosanu ze swoich produktów. Obecnie wdraża plan wyeliminowania triklokarbanu.

Triklosan jest obecnie stosowany w szerokiej gamie produktów - od mydła do rąk, po urządzenia medyczne, obuwie, fugi, dywany i wiele innych. Substancje te są od dziesięcioleci bezpiecznie stosowane w produktach konsumenckich.