Wraz z cukrzycą rośnie ryzyko raka jamy ustnej, zwłaszcza u kobiet

en
17-08-2018, 12:33
Kobietom, cierpiącym na cukrzycę, zagraża o 13 proc. wyższe ryzyko raka jamy ustnej i aż o 27 proc. wyższe ryzyko rozwoju jakiejkolwiek formy nowotworu niż kobietom zdrowym, dowodzi międzynarodowy zespół badaczy.

Okazuje się, że kobiety chore na cukrzycę są bardziej zagrożone rakiem jamy ustnej niż mężczyźni chorzy na cukrzycę. Takie wnioski płyną z analizy 121 badań kohortowych, które objęły 19 mln osób i ponad 1 mln przypadków zachorowania na raka (wszystkich typów).

Obecnie nowotwory są drugą przyczyną zgonów na świecie (w 2015 r. na raka zmarło w sumie  8,7 mln ludzi). 415 mln dorosłych osób ma cukrzycę, w 2015 r. cukrzyca była przyczyną śmierci blisko 5 mln ludzi. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać wzrostu zachorowań zarówno na raka jak i na cukrzycę. Stąd potrzeba lepszej prewencji i skuteczniejszych terapii.

- To niezwykle ważne badanie, do tej pory cukrzycę wiązano ze złym stanem zdrowia stomatologicznego, zaś nasza praca wyraźnie wskazuje na szczególny związek z rakiem jamy ustnej, komentował wyniki dr Nigel Carter z organizacji Oral Health Foundation.

Pięcioletnie przeżycie dla przypadków raka jamy ustnej zbyt późno zdiagnozowanych wynosi tylko 50 proc. Jednak choroba odpowiednio wcześnie rozpoznana nie jest aż tak groźna i pięcioletnie przeżycie wynosi już 90 proc. co więcej, zdecydowanie poprawia się też jakość życia. 

Nigel Carter podkreśla, że zarówno dentyści, jak pacjenci nie powinni zaniedbywać badań pod kątem raka jamy ustnej podczas każdej wizyty stomatologicznej. Ważne jest także, by pacjenci byli świadomi, że jakakolwiek ranka, czy zmiana, która nie goi się w ciągu trzech tygodni, może być niebezpieczna.

Więcej: Diabetologia

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.