Braki w uzębieniu to prosta droga do chorób kardiologicznych

kan
06-04-2018, 10:05
Utrata co najmniej dwóch zębów w wieku średnim zapowiada zwiększone ryzyko problemów kardiologicznych, ogłoszono na spotkaniu American Heart Association.

 Naukowcy badali czy istnieje związek między utratą naturalnych zębów a chorobami serca. Prowadzili analizy danych ponad 60 tys. osób w średnim wieku przez osiem lat. Zakładali, że w tym okresie życia pacjenci najczęściej tracą zęby w wyniku procesów zapalnych lub zmian dietetycznych.

- Nie jest jednak jasne, jak pojawiający się w średnim wieku brak zęba może oddziaływać na zdrowie kardiologiczne, komentował dr  Lu Qi z Tulane University Obesity Research Center w Nowym Orleanie, który prowadził badanie we współpracy z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Naukowcy próbowali odpowiedzieć na to pytanie badając dane uzyskane w trakcie dwóch szeroko zakrojonych projektów badawczych Nurses' Health Study oraz Health Professionals Follow-Up Study.

Na początku badań uczestnicy byli w wieku między 45 a 69 rokiem życia i byli ogólnie zdrowi. Przez kolejne osiem lat każdorazowa utrata zęba i problemy kardiologiczne były odnotowywane. Okazało się, że utrata dwóch lub więcej zębów wiąże się z 16 proc. wzrostem ryzyka choroby kardiologicznej. Ryzyko problemów z sercem wzrastało do 23 proc. u osób mających 25 własnych zębów i do 25 proc. u osób z mniej niż 17 zębami. Jednocześnie nie stwierdzono żadnej istotnej statystycznie różnicy  w problemach kardiologicznych u osób, które nie miały tylko jednego własnego zęba. 

To podwyższone zagrożenie, niezależnie od innych czynników mających potencjalny wpływ na zdrowie, jak różnice w masie ciała, fizycznej aktywności, diecie, poziomie cholesterolu, czy wysokiego ciśnienia krwi.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Mocny dowód za wpływem stanu jamy ustnej na serce
Nie dieta, a bakterie z jamy ustnej są przyczyną miażdżycy?
Sam skaling obniża ciśnienie krwi

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.