Co mówić pacjentom o wyrzynaniu się zębów

en
24-01-2018, 12:29
Dlaczego zdarza się, że noworodek przychodzi na świat z już widocznymi kilkoma zębami? Kiedy wyrzynanie się stałych zębów (zwłaszcza jedynek) należy uznać za opóźnione?

Dlaczego u niektórych dzieci pierwsze mlecze zęby pojawiają się już w 3-4 miesiącu życia, u innych zaś nie widać nawet śladu po pierwszym zębie w wieku 10 miesięcy?

Jak odpowiadać na takie pytania?  Z pewnością nie warto siać niepokoju, ale też niedobrze byłoby przeoczyć coś ważnego. Przypomnijmy więc kilka faktów.

Zawiązki 20 mlecznych zębów tworzą się podczas życia płodowego w trakcie pierwszego trymestru ciąży.

Pierwsze siekacze mleczne zwykle zaczynają się wyrzynać w wieku 6 miesiąca, drugie w dwa miesiące później, pierwsze trzonowce mleczne są widoczne gdy dziecko ma rok, kły w wieku 18 miesięcy, zaś drugie trzonowce wyrzynają się w wieku 24 miesięcy.   

Zęby stałe
- na początku wyrzynają się trzonowce pierwsze - 6 r.ż. (zwykle pojawiają się za zębami trzonowymi mlecznymi, dlatego rodzice często nie zauważają tego faktu)
- pierwsze siekacze - 7 r.ż.
- drugie siekacze - 8 r.ż.
- pierwszy przedtrzonowiec - 10 r.ż.
- kły - 11 r.ż.
- drugi przedtrzonowiec i drugi trzonowiec - 12 r.ż.
- trzeci trzonowiec - 17-25 r.ż.

Co może niepokoić
Nie ma powodu do niepokoju, gdy dziecko w wieku 8 miesięcy nie ma jeszcze ani jednego zęba mlecznego, ale widoczne są lekkie wybrzuszenia dziąseł. Natomiast, jeśli w wieku 10 miesięcy nadal brak widocznych zębów, można zrobić rtg, by ocenić możliwość wrodzonego braku zawiązków. Dentysta może też radzić rodzicom wizytę u pediatry, by ten wykluczył brak równowagi hormonalnej, zwłaszcza nieprawidłowości w wydzielaniu hormonu tarczycy.

Dwulatek ma wyrżnięte siekacze i kły, pierwszy trzonowiec wyrzyna się, drugi będzie wkrótce, ale brak górnych drugich siekaczy, dentysta w takiej sytuacji może zakładać brak zawiązków tych zębów. By uzyskać co do tego pewność należy wykonać zdjęcie rtg.

Zdjęcia panoramiczne należy wykonywać dopiero, gdy dziecko skończy 6-7 lat, wtedy bowiem wiadomo, czy nie będzie problemu z zębami nadmiarowymi lub wrodzonym brakiem zawiązków zębów.

12-latek ma wszystkie przednie zęby stałe, ale nie widać śladów po początkach eksfoliacji mlecznych trzonowców. Zdjęcie rtg korzeni mlecznych trzonowców ujawnia bardzo mały stopień resorpcji, podczas gdy korzenie  zębów stałych zatrzymanych są niemal całkowicie uformowane - to zwykle wskazanie do ekstrakcji zębów mlecznych. 

Jeśli jednak korzenie zębów mlecznych są tylko częściowo uformowane to dowód, że eksfoliacja i erupcja są zsynchronizowane, choć opóźnione, i że ekstrakcja nie jest potrzebna.

U większości dzieci wypadanie mleczaków i erupcja zębów stałych przebiega w idealnym porządku, jednak zdarzają się przypadki, kiedy pojawia się rozbieżność między rozmiarem zębów stałych a miejscem, w którym muszą się zmieścić, co skutkuje stłoczeniem zębów i wymaga leczenia ortodontycznego.

 Więcej: drbicusbit.com