Gdy pod wpływem stresu lekarz sięga po alkohol

en
16-05-2017, 10:03
Większość lekarzy, którzy mają problem z alkoholem zaczyna walczyć z uzależnieniem, gdy grozi im zawieszenie w prawie wykonywania zawodu.

Lekarzowi w pracy stresu nie brakuje, a na domiar złego często nie ma kiedy odpocząć i zregenerować się, bo nie starcza mu na to sił ani czasu. Szczególnie dotyczy to kobiet lekarek. W 2008 r. przeprowadzono w Polsce badanie na grupie 80 lekarzy. Wynikało z niego, że ponad 50 proc. przedstawicieli zawodów medycznych w sytuacjach stresowych sięgało po środki psychoaktywne informuje w rozmowie z portalem zdrowie.trojmiasto.pl lek. Katarzyna Wiśniewska, od 10 lat pełniąca funkcję pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów przy OIL w Gdańsku.

Sytuacja to tym bardziej alarmująca, że alkoholizm jest stosunkowo późno wykrywany wśród lekarzy, średnio 10 lat później niż w przypadku innych uzależnionych. Co więcej, wśród lekarzy występują te same mechanizmy lekceważenia choroby jak u innych osób - są więc próby racjonalizowania, minimalizowania czy intelektualizowania problemu. U lekarzy te próby mogą być bardziej wyrafinowane, ale mechanizm wypierania uzależnienia pozostaje niezmienny, przestrzega lek. Katarzyna Wiśniewska.

Jak informuje zdrowie.trojmiasto.pl od 2007 roku na mocy uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej okręgowe izby lekarskie w całej Polsce wyznaczają pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów. Do głównych zadań pełnomocnika należy pomaganie lekarzom w trudnych sytuacjach, najczęściej kiedy zdrowie staje się przeszkodą w wykonywaniu zawodu. Dotyczy to przede wszystkim osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych.

Problem uzależnień wśród lekarzy nie został dotąd zbadany - brakuje krajowych danych na ten temat, a większość ekspertów musi posiłkować się zagranicznymi doniesieniami. Wiadomo natomiast, że rocznie w okręgowych izbach lekarskich rozpatruje się około 100 przypadków lekarzy uzależnionych. W większości chodzi o nadużywanie alkoholu.

By skutecznie pomagać wdrożono specjalny program zdrowotny dla lekarzy na wzór amerykańskich rozwiązań, które przynoszą znakomite efekty. Szacuje się, że są skuteczne w przypadku ok. 95 proc. pacjentów. Są też plany, by w skali ogólnopolskiej zorganizować praktyczną pomoc dla lekarzy i lekarzy dentystów, zapobiegającą wypaleniu zawodowemu. To niestety coraz poważniejszy problem, który także może wiązać się z uzależnieniami.

Więcej: zdrowie.trojmiasto.pl