Stomatologia laserowa narzędziem nie tylko periodontologów

ms
26-08-2016, 08:29
O tym, że Kongres FDI w Poznaniu zapowiada się przebojowo dla znawców i sympatyków stomatologii laserowej, a jednocześnie będzie znakomitą okazją, aby przekonać sceptyków do obecności lasera w gabinecie dentystycznym – nie ma wątpliwości dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezes PTSL.

infoDENT24.pl: Kongres FDI jeszcze się nie rozpoczął, ale chyba można postawić tezę, że miłośnicy stosowania laserów w stomatologii są jednymi z „wygranych” tego wydarzenia. Wiedza o laserach po raz pierwszy w historii  Kongresów, zostanie przekazana w tak znaczącym stopniu.
Dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak, prezes PTSL: To prawda. Wiedza o stomatologii laserowej w Polsce nadal nie jest wystarczająco rozpowszechniona, a sama dziedzina wydaje się być niszowa i zajmują się nią głównie – rzeczywiście jak padło w pytaniu - „miłośnicy”.

Bardzo się cieszę, że to właśnie w naszym kraju temat laserów i ich zastosowania w codziennej praktyce stomatologicznej zostanie przedstawiony w tak szerokim zakresie podczas Kongresu FDI czyli światowego święta stomatologii. Jestem pewna, że wykłady będą przydatne zarówno dla doświadczonych praktyków, jak i początkujących w tej dziedzinie lekarzy. Mam nadzieję, że przekonają również sceptyków.

infoDENT24.pl: Międzynarodowy klimat FDI wydaje się być bliski Polskiemu Towarzystwu Stomatologii Laserowej, wszak w promocji laseroterapii w Polsce pomagają znakomici światowcy, tak było chociażby podczas pierwszego Kongresu PTSL.
Kinga Grzech-Leśniak: Pierwszy kongres PTSL okazał się znaczącym sukcesem, wspominano go i określano mianem sukcesu również na światowym kongresie WFLD w Japonii, który odbył się w lipcu tego roku. Pomimo tak krótkiego czasu funkcjonowania Towarzystwa Laserowego w Polsce, udało nam się zgromadzić w Krakowie wybitne grono specjalistów, zarówno z kraju, jak i zza granicy, a samo wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zależy nam, aby cały czas przybliżać i upowszechniać wiedzę z zakresu laseroterapii. Ważnym jest, aby czynić to przy okazji dużych spotkań zawodowych, ale także na mniejszych specjalistycznych kursach.

W  ostatnim czasie miałam przyjemność współprowadzić z prof. Umberto Romeo (poprzednio prezydent sekcji europejskiej w WFLD a obecnie członek zarządu WFLD) i prof. Roly Kornblit- z Uniwersytetu Sapiensa w Rzymie oferując kurs „Basic Course - Lasery w stomatologii”, gdzie kursanci w niewielkich grupach mogą dyskutować, poznawać, inspirować się wzajemnie, ćwiczyć na urządzeniach nisko- i wysokoenergetycznych. Ta wymiana międzynarodowych doświadczeń jest bardzo ważna. PTSL planuje kolejny Kongres w 2018 r. Dzięki zagwarantowaniu przez Towarzystwo obecności znakomitych wykładowców z całego świata będziemy mieć możliwość porównania naszych dotychczasowych osiągnięć z ośrodkami m. in. w: Rzymie, Izraelu, Anglii, USA, Japonii czy Brazylii i uczyć się od siebie wzajemnie.

infoDENT24.pl: Czy zestaw wiedzy przygotowany w ramach programu edukacyjnego FDI Poznań 2016 to odpowiednia dawka dla początkujących, czy może już tych zaawansowanych?
Kinga Grzech-Leśniak: Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jestem pewna, że zagadnienia będą przedstawione w przystępny sposób, bo celem wykładów będzie dotarcie do jak największej liczby słuchaczy i zachęcenie do pracy z pomocą nowych technologii. Należy jednak zaznaczyć, że dla dobrego poznania i zastosowania w praktyce  laserów potrzebna jest wiedza z zakresu fizyki a także odpowiednie doświadczenie  praktyczne.

infoDENT24.pl: Aldo Brugnera - tym, którzy są na bieżąco ze światowymi wytycznymi w tej dziedzinie stomatologii, osoby tej nie trzeba przedstawiać. Czy w Poznaniu rzuci nowe światło na fototerapię laserową?
Kinga Grzech-Leśniak: Profesor Aldo Brugnera (z Brazylii) jest człowiekiem o ogromnym dorobku naukowym a także poprzednim prezydentem WFLD. Autor kilku podręczników z zakresu technologii laserowych. Jako prezes PTSL jestem  zadowolona, że możemy gościć go w Polsce i możemy bezpośrednio zapoznać się z jego dorobkiem naukowym. Biofotonika, jako nauka z pogranicza biologii i fizyki, stosunkowo niedawno znalazła zastosowanie w stomatologii. Profesor Brugnera przedstawi najnowsze doniesienia i wyniki badań na temat terapii fotodynamicznej, które mogą się okazać niezwykle zaskakujące i interesujące. Nieustannie odkrywane są nowe zastosowania dla tej innowacyjnej metody leczenia i uważam, że wykład będzie bardzo przydatny dla wszystkich, którzy są otwarci na możliwości, jakie otwiera przed nami nowoczesna stomatologia.

infoDENT24.pl: Lek. dent. Jacek Matys będzie mówił o przyszłości laserów w implantologii. W związku z tym, że istnieje ograniczona liczba randomizowanych badań klinicznych i artykułów przeglądowych na temat zastosowania laserów w implantologii, ten wykład zapowiada się arcyciekawie.
Kinga Grzech-Leśniak: Jacek Matys jest doskonałym specjalistą w zakresie stomatologii laserowej, a szczególnie badań nad ich właściwościami fizycznymi. Lasery, ze względu na specyfikę działania i pracy, mogą się okazać nie do przecenienia w przypadku leczenia zapaleń okołowszczepowych, co jest dzisiaj głównym polem zainteresowania implantologii. Zagadnienie to wymaga ciągłych badań, dlatego warto być na bieżąco z doniesieniami naukowymi i warto wysłuchać wykładu Jacka Matysa.

infoDENT24.pl: Wykład dr. Roberta Convissar’a z USA to lekcja zaawansowanej laseroterapii. Jego przewodnik „Principles and Practice of Laser Dentistry” to podobno światowy hit sprzedaży.
Kinga Grzech-Leśniak: Tak, szczególnie wysoka wartość merytoryczna podręcznika Roberta Convissar’a przyczyniła się do faktu, że książka była na pierwszym miejscu sprzedaży w swojej dziedzinie. Sama z dużym zainteresowaniem ją  przeczytałam. Doktor jest także autorem wielu publikacji oraz podręczników z zakresu stomatologii laserowej. Jest również praktykiem, dlatego bardzo polecam ten wykład, szczególnie dentystom, którzy pierwsze kroki w pracy z laserem mają już za sobą, a także osobom zainteresowanym jak wygląda praca stomatologa w Nowym Jorku.

infoDENT24.pl: Stomatologii generalnie trudno uczyć się tylko z wykładów, dlatego w Poznaniu przygotowano również kursy praktyczne. Pani skoncentruje się na: przedstawieniu procedur postępowania z użyciem lasera diodowego w zabiegach chirurgicznych na tkankach miękkich, leczeniu kieszeni przyzębnych włączając diagnostykę, badaniu kieszeni oraz zastosowaniu fotoaktywnej dezynfekcji. Liczy Pani na szczególne zainteresowanie periodontologów?
Kinga Grzech-Leśniak: Tak, liczę na zainteresowanie periodontologów, ale także lekarzy stomatologii ogólnej.  Procedury z zakresu diagnostyki oraz leczenia kieszeni przyzębnych, w tym zastosowanie fotoaktywnej dezynfekcji, to procedury dostępne dla każdego dentysty. Często zapominamy, że laser diodowy, który zakupiliśmy w celu biostymulacji, ma także dodatkowe funkcje i zastosowania, które możemy wykorzystać w codziennej praktyce. Dzięki temu urządzenie nie będzie stać nieużywane na półce, a gabinet zyska na nowych procedurach, będzie miał większy prestiż. Mam nadzieję, że tematy związane ze stomatologią laserową przyciągną uwagę uczestników Kongresu oraz przybliżą pozornie tylko trudny temat pracy z laserami.