Dr Maciej Żarow: jest alternatywa dla ciężkiej protetyki w przypadku starć i erozji zębów

ms
20-05-2016, 08:42
- Starcie czy erozje zębów to problemy stomatologiczne XXI wieku. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji wyłącznie „ciężką artylerię” – dziś można leczyć inaczej – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. med. Maciej Żarow, właściciel praktyki stomatologicznej Dentist w Krakowie, prelegent FDI Poznań 2016.

Starcie czy erozje prowadzą m.in. do obniżenia wysokości zwarciowej i skrócenia długości zębów przednich, co w konsekwencji stanowi poważny problem estetyczny dla pacjenta.

- Pacjenci zgłaszają ten problem coraz częściej. Dawniej rozwiązaniem z wyboru była „ciężka artyleria” w postaci koron, mostów, czy szlifowania zębów, czyli postępowanie mocno inwazyjne. Dziś, dzięki zastosowaniu kompozytów, można inaczej – uważa dr n. med. Maciej Żarow, znakomity polski endodonta.

Dr Żarow przekonuje, że dzięki kompozytom można odbudować zęby nawet w przypadku znacznego zniszczenia. Sukces jest możliwy wyłącznie dzięki bardzo uważnej diagnostyce, odpowiedniemu rozpoznaniu przyczyn starcia zębów czy zlikwidowaniu napięć mięśniowych. Dopiero w następnej kolejności kluczowa okazuje się znajomość materiałów i możliwości ich zastosowania.

- Dla praktyka kluczem do udanego leczenia jest umiejętność odpowiedzenia sobie na pytania, jak wykorzystywać minimalnie inwazyjne technologie adhezyjne w przypadku konieczności odbudowy utraconych tkanek zęba i utraconej wysokości zwarciowej, o ile odbudować skrócone zęby, jak uzyskać utracony kształt zęba, jak pracować szybko, efektywnie i przewidywalnie, jak dobrać kolor kompozytów, aby nie były ani za szare, ani opakerowe? – wyjaśnia Maciej Żarow.

Wykładowca FDI Poznań 2016 podkreśla, że na każdym etapie kompozytowej odbudowy zębów pojawiają się dylematy m.in. w kwestii poszukiwania centralnej relacji, podniesienia zgryzu, nawoskowania diagnostycznego, granic preparacji czy polerowania.

Jedną z okazji na poszerzenie wiedzy stomatologów w tym zakresie będzie Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu.