PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zweryfikuj standardy obsługi pacjenta

ms
18-05-2017, 09:48
Zweryfikuj standardy obsługi pacjenta Cykl MEMS - szkolenia najczęściej wybierane przez lekarzy dentystów
Dzisiaj obsługa pacjenta powinna być tak prowadzona, aby po krótkich, ale odpowiednio profesjonalnie prowadzonych rozmowach z lekarzem, pacjent był wysoko zmotywowany do leczenia - zapewnia Mariusz Oboda, założyciel OBODA Group.

Znaczenie zasady obsługi pacjenta, które opisałem w artykule „Poziom obsługi pacjenta sprzed 10 lat – czas na rewizję” znacznie zmalało, duża ich część stała się normą, są stosowane w większości dobrych gabinetów. Po uaktualnieniu i zmianach wspomniane przykłady zachowań powinny być dzisiaj podstawową kindersztubą. Mimo, iż kiedyś robiły wrażenie, dzisiaj nie będą wyróżnikiem, który wpływałby na dynamiczny rozwój praktyki i wyraźne zwiększenie rekomendacji oraz liczby kompleksowych leczeń.

Ci, którzy nie zweryfikowali swoich standardów, powinni im się szybko przyjrzeć, ponieważ dzisiaj niektóre z nich - bez zmian i uaktualnienia - wyglądają momentami sztucznie. Zdarza mi się to czasem oglądać podczas audytów i analizy nagranych wizyt. Większość ze wzorców behawioralnych wpasowuje się w postawę bycia „miłym, uprzejmym”. Wiązało się to z założeniem, że „jeżeli pacjent mnie polubi, to będzie się u mnie leczył”.

Kiedyś to wystarczało. Dzisiaj wiemy dużo więcej na temat psychologii motywacji i procesu decyzyjnego. Wiemy, ze lubienie lekarza nie jest kluczowym kryterium motywującym pacjenta do podjęcia leczenia. Dysponuję nagraniami audio i wideo z dziesiątek rozmów z pacjentami, którzy mówią, że mają „fajnego” dentystę. Niestety mówią również, ze mają próchnicę (nie wiedzą ile i nie wiedzą, w których zębach), nie mają umówionej wizyty i - jak wynika z ich postawy - nie mają niestety wystarczająco dużej motywacji do umówienia wizyty i wyleczenia wszystkich zębów. Niewykluczone, że ich lekarz przedstawił się, podał rękę, posmarował kącik ust, założył okulary.

Dzisiaj pracujemy nad tym, aby po krótkich, ale odpowiednio profesjonalnie prowadzonych rozmowach z lekarzem pacjent był wysoko zmotywowany do leczenia. Celem szczegółowym jest, aby w ciągu najwyżej kilku miesięcy 80-90 proc. pacjentów doprowadzić do całkowitego zakończenia leczenia zachowawczego, a następnie (lub równolegle) podjąć rozmowy na temat leczenia protetycznego - oczekując podobnego wyniku. Doprowadzenie pacjenta do tego miejsca jest dzisiaj największym wyzwaniem.

Na czym polega model 15-minutowej rozmowy lekarza z niezmotywowanym pacjentem na temat protetyki będzie można dowiedzieć się już 20 maja w Warszawie podczas Konferencji "15 minut".

konferencja15minut.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Mariusz Oboda   rozmowa_z_pacjentem  

POLECAMY W SERWISACH