PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Żucie gumy: mniej wydatków na opiekę zdrowotną

en
01-08-2016, 11:23
Żucie gumy: mniej wydatków na opiekę zdrowotną Policzono oszczędności jakie daje żucie gumy (fot. pixabay)
Gdyby wszystkie 12-latki w Wielkiej Brytanii żuły gumę bezcukrową, National Health Service zaoszczędziłby rocznie ponad 8 mln funtów na usługach stomatologicznych.

W badaniu oszacowano potencjalne oszczędności jakie można zrobić na dzieciach tylko z jednego rocznika, gdyby częściej żuły gumę. W ramach kosztów leczenia szacowano wypełnianie ubytków, ekstrakcje zębów w znieczuleniu miejscowym, a także ogólnym. 

Efekty tych kalkulacji są bardzo obiecujące, gdyby bowiem wszystkie dwunastolatki w Wielkiej Brytanii żuły gumę dwa razy dziennie, to w ciągu roku NHS zaoszczędziłby od 1,2 do 3,3 mln funtów, gdyby natomiast żuły trzy razy dziennie, to w kasie zostałoby blisko 8,2 mln funtów.

Tyle mniej więcej wynosi roczny koszt 364 tys. wizyt w gabinetach stomatologicznych tej grupy dzieci.

Żucie gumy pomaga w usuwaniu zalegającego w szczelinach pokarmu, neutralizuje kwasy wydzielane przez szkodliwe bakterie i zmniejsza ryzyko próchnicy. Zwiększone wydzielanie śliny podczas żucia gumy sprzyja także remineralizacji szkliwa.

British Dental Health Foundation rekomenduje szczotkowanie zębów przez dwie minuty, dwa razy w ciągu dnia, a dzieciom które skończyły siedem lat żucie gumy po każdym posiłku i napoju.

Praca ukazała się na łamach British Dental Journal.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH