PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmiany w ustawie o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych

autonomia-dent.pl/szaft
10-04-2014, 07:25
Zmiany w ustawie o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych Zmiany w ustawie o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych (źródło: Fotolia/PTWP)
Jest świeża wersja projektu ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych. – Idzie nowe, ale czy lepsze? – zastanawia się na swoim blogu lek. dent. Andrzej Cisło.

Autor bloga autonomia-dent.pl, wyłapując zmiany w projekcie, zwraca uwagę m.in. na nie nowy przecież pomysł przemianowania Agencji Oceny Technologii Medycznych w Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Wyceną teraz zajmie się Rada ds. Taryfikacji. Rada zaproponuje metodologię taryfikacji. Agencja zawiąże umowy ze świadczeniodawcami, którzy będą uczestniczyli w aktualizowaniu rachunku kosztów. Chętnych pewnie będzie wielu, bo zgodnie z innym punktem nowelizacji ci, którzy wezmą udział w procesie liczenia kosztów będą mieli preferencyjne punkty w konkursie ofert - pisze Andrzej Cisło.

Autor podkreśla, że to nie koniec zmian dla lekarzy. - Otóż trzeba będzie przekazywać listy oczekujących z peselami. Poza tym, raz w tygodniu trzeba będzie zawiadamiać Fundusz o "pierwszym wolnym terminie przyjęcia". Dodatkowo, na żądanie dyrektora oddziału NFZ będzie trzeba przesyłać inne dane niż ustalone w przepisach.

Projekt ustawy wprowadza możliwość "wspólnego ubiegania się o zawarcie umowy" z wyznaczeniem przez grupę świadczeniodawców pełnomocnika i solidarnej odpowiedzialności za wykonanie umowy. - To coś jak nasze izbowe porozumienia. Ciekawe co z ograniczeniem ceny. Projektowane brzmienie art. 148 zakłada, że cena jest jednym z kryteriów oceny oferty, więc pomimo taryfikacji teoretyczna możliwość podania własnej ceny pozostanie. No i jak się zdaje - umowy będą 5-letnie - pisze Andrzej Cisło.

Czytaj więcej na www.autonomia-dent.pl

Konsultacje potrwają do 8 maja. Projekt dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH