PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Złoto stomatologiczne jest passe

en
05-05-2016, 09:43
Złoto stomatologiczne jest passe Złoto w stomatologii przechodzi do lamusa (fot. pixabay)
W dzisiejszych czasach złotym zębem błyska w uśmiechu tylko jakiś ekscentryczny celebryta, albo starszy człowiek. Jeszcze dziesięć lat temu do robienia wypełnień i koron dentyści na całym świecie wykorzystywali około 67 t złota, które ma dzisiaj wartość 2,7 mld USD.

W ciągu ostatnich pięciu lat popyt na złoto w stomatologii zmniejszył się o prawie 60 proc. według danych World Gold Council. Dentyści twierdzą, że to z powodu wybielania zębów.

Moda na żółty metal wśród pacjentów pewnie już nigdy nie wróci. Żyjemy w czasach, gdy ludzie muszą mieć śnieżnobiały uśmiech – mówi Hugo Sachs, wiceprezes Australian Dental Association, pracujący w zawodzie dentysty od 37 lat. Tym bardziej, że pojawiły się doskonałe materiały stomatologiczne jak nowe cementy czy ceramika. W 2015 r. zapotrzebowanie na złoto w stomatologii zmalało do 18,9 t, jak szacuje londyński Gold Council.

Kiedyś posiadanie złotego zęba było oznaką wysokiego statusu. Historia stosowania tego metalu w stomatologii jest bardzo długa. Już Etruskowie ( ok. 630 r. p.n.e.) wykorzystywali złoto do robienia mostów. W starożytności kobiety celowo usuwały sobie jeden lub dwa siekacze, aby zastąpić je złotymi protezami – mówi Marshall Joseph Becker – antropolog z West Chester University of Pennsylvania.

Jednak gusty się zmieniły, ludzie chcą mieć teraz korony, które wyglądem do złudzenia przypominają naturalne zęby. Co więcej, zęby mają być idealnie białe. Producent pasków do wybielania zębów, firma Procter & Gamble, na żadnym innym produkcie tyle nie zarobiła w ciągu prawie 180-letniej historii. Tylko w 2016 r. Amerykanie wydadzą na środki do wybielania zębów blisko 420 mln USD.

Prawie nigdy nie używamy teraz złota do przednich zębów. Złote wypełnienie robiłam ostatnio dziesięć lat temu – mówi Lindsay Richards, dziekan wydziału dentystycznego na University of Adelaide.

Stopy złota, które zawierają niewielkie ilości srebra, miedzi i palladu to jedne z najbardziej trwałych materiałów w stomatologii. Złote korony robi się na całe życie. To najmocniejszy materiał, który pozwala zachować najwięcej z istniejącej struktury zęba. W przeciwieństwie do porcelany, nie pęka. Stosowany do wypełnień ma najlepszą szczelność brzeżną. Tyle że złoto jest drogie. Pacjent w cenie jednego dużego wypełnienia ze złota będzie miał sześć z żywicy kompozytowej.

Więcej: chicagotribune.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH