PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zepsuta kasa fiskalna nie powoduje obowiązku zwrotu dofinansowania

04-09-2012, 08:21
źródło: sxc.hu
źródło: sxc.hu
Naprawa zepsutej kasy fiskalnej nie pozbawia lekarza prawa do przyznania mu ulgi na jej nabycie. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku wymiany urządzenia.

Jak wiadomo, przepisy prawa podatkowego przewidują możliwość uzyskania częściowej refundacji kwoty poniesionej z tytułu zakupu kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy, w tym lekarze dentyści, mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu netto. Należy przy tym pamiętać, że górna granica odliczenia wynosi 700 zł.

Warunkiem zwrotu pieniędzy jest wysłanie do urzędu skarbowego najpóźniej jeden dzień przed fiskalizacją zawiadomienia o zamiarze zakupu kasy fiskalnej. Są dealerzy, którzy sami wypełniają stosowny dokument. Lekarz wówczas podpisuje go i dostarcza do urzędu skarbowego lub wysyła listem poleconym. Oczywiście zawiadomienia nie musimy wysyłać, ale wtedy nie otrzymamy zwrotu pieniędzy. Z reguły należną kwotę stomatolog odlicza od podatku.

Awaria kasy

Jeżeli usterka jest poważna i zachodzi konieczność wymiany urządzenia rejestrującego na nowe, to spowoduje to trwałe zaprzestanie używania starej kasy i obowiązek zwrotu ulgi. Jeżeli jednak kasa rejestrująca została oddana do naprawy, polegającej na usunięciu usterki, to jej czasowe wyłączenie z ewidencjonowania sprzedaży, nie powoduje obowiązku zwrotu dofinansowania.

Co ciekawe, zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 marca 2011 r. (sygnatura akt ITPP1/443-1247/10/AJ), konieczności zwrotu odliczonej kwoty ulgi na nabycie kasy fiskalnej, nie powoduje jednak naprawa polegająca na wymianie modułu fiskalnego kasy.

Zaprzestanie używania kasy rejestrującej = zwrot odliczenia?
Konieczność zwrotu odliczenia pojawia się niejednokrotnie w przypadku trwałego zaprzestanie używania kasy rejestrującej, spowodowanego jej wymianą na skutek awarii. Należy jednak pamiętać, że o powstaniu obowiązku zwrotu ulgi przesądza z zasady zakres uprawnień gwarancyjnych, z których skorzystał nabywca kasy fiskalnej w związku z zaistniałą awarią.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   ulgi podatkowe   awaria kasy fiskalnej   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH