• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdziwienie! Usługi stomatologiczne nie zawsze muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej

ms
18-11-2015, 08:50
Zdziwienie! Usługi stomatologiczne nie zawsze muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej Usługi stomatologiczne bez kasy fiskalnej (foto: Fotolia/PTWP)
Minister finansów wydał taką interpretację, ale uwaga w stosunku do lecznic, w tym lecznic stomatologicznych, które jako takie nie są medykami. a które oczywiście zatrudniają lekarzy dentystów, wykonujących usługi stomatologiczne.

Złe to prawo, które musi być interpretowane przez tych co wiedzą lepiej. Prawo to jest jeszcze gorsze, o ile minister finansów musi zmieniać interpretację tego prawa wydaną np. przez dyrektora izby skarbowej.

Tak stało się w tej sprawie. Minister finansów zmienił interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 lutego 2015 r., sygn. akt IBPP3/443-1357/14/KG w kwestii obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Dyrektor Izby w Katowicach uważał, że o ile świadczenia medyczne wykonywane są przez lekarzy dentystów (lub podmioty zatrudniające lekarzy dentystów) - to takie usługi muszą być bezwzględnie ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących.

Szef resortu finansów uznał co innego. Według niego, o ile wartość świadczeń na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie przekracza rocznie 20 tys. zł, to podmioty lecznicze, których właścicielami nie są medycy, nie muszą ewidencjonować obrotu na kasie fiskalnej.

Minister wskazał, że obowiązek ewidencji usług w zakresie opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych tak naprawdę dotyczy tylko lekarzy i lekarzy dentystów. Dlatego też lecznica nie będzie zobowiązana do ewidencji obrotu z tytułu świadczenia usług medycznych.

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 28 października 2015 r., sygn. PT8.8101.354.2015TKE.

Uwaga jednak, już rozpoczął się zawiły spór prawników kto tak naprawdę ma rację w tej kwestii.

Więcej: interpretacje-podatkowe.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna   izba skarbowa   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH