PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?

30-09-2012, 12:26
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Warto wiedzieć czy właściciel gabinetu stomatologicznego może odliczyć VAT naliczany przy zakupach sprzętu stomatologicznego za pieniądze pozyskane w ramach unijnych programów pomocowych.

Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?

Stomatolodzy należą do specyficznej grupy podatników, która świadczy wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, a te są zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług).

Lekarz stomatolog, wykonując codzienne obowiązki służbowe, nie składa deklaracji VAT-7 i tym samym nie dokonuje odliczeń tego podatku zawartego w zakupach (w całości służą one sprzedaży zwolnionej z podatku VAT).

W takiej sytuacji powstaje pytanie. A co w przypadku uzyskania unijnej dotacji na rozwój mikro i małych przedsiębiorstw? Jak takie pieniądze traktować będą pracownicy urzędów skarbowych.

Taki dylemat miał jeden z lekarzy stomatologów prowadzący gabinet stomatologiczny. Otrzymane środki unijne zamierzał on przeznaczyć na zakup środków trwałych m.in. wyposażyć gabinet w: mikrosilnik implantologiczny, radiowizjografię, lampę wybielającą. W związku z tym chciał wiedzieć czy ma możliwość odzyskania VAT naliczonego na fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją unijnego projektu.

Odpowiedzi udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP4/443-307/12-2/JM). Niestety nie jest ona pomyślna dla pytającego, ale oczywiście także dla innych stomatologów, gdyż w opinii urzędnika właścicielom gabinetów stomatologicznych nie przysługuje prawo do odliczenia VAT zawartego w zakupach środków trwałych.

Prawo jest takie, że możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zakupy związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT). Tymczasem towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu, nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Konkretna sprawa dotyczyła udziału lekarza stomatologa w realizacji jednego z projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, Oś priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działanie III.6: Rozwój mikro i małych przedsiębiorstw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   UE   VAT   programy pomocowe   dotacjie   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH