PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?

30-09-2012, 12:26
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?
Warto wiedzieć czy właściciel gabinetu stomatologicznego może odliczyć VAT naliczany przy zakupach sprzętu stomatologicznego za pieniądze pozyskane w ramach unijnych programów pomocowych.

Zdobyłeś unijne pieniądze? A co z VAT?

Stomatolodzy należą do specyficznej grupy podatników, która świadczy wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, a te są zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług).

Lekarz stomatolog, wykonując codzienne obowiązki służbowe, nie składa deklaracji VAT-7 i tym samym nie dokonuje odliczeń tego podatku zawartego w zakupach (w całości służą one sprzedaży zwolnionej z podatku VAT).

W takiej sytuacji powstaje pytanie. A co w przypadku uzyskania unijnej dotacji na rozwój mikro i małych przedsiębiorstw? Jak takie pieniądze traktować będą pracownicy urzędów skarbowych.

Taki dylemat miał jeden z lekarzy stomatologów prowadzący gabinet stomatologiczny. Otrzymane środki unijne zamierzał on przeznaczyć na zakup środków trwałych m.in. wyposażyć gabinet w: mikrosilnik implantologiczny, radiowizjografię, lampę wybielającą. W związku z tym chciał wiedzieć czy ma możliwość odzyskania VAT naliczonego na fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją unijnego projektu.

Odpowiedzi udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP4/443-307/12-2/JM). Niestety nie jest ona pomyślna dla pytającego, ale oczywiście także dla innych stomatologów, gdyż w opinii urzędnika właścicielom gabinetów stomatologicznych nie przysługuje prawo do odliczenia VAT zawartego w zakupach środków trwałych.

Prawo jest takie, że możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zakupy związane są z czynnościami opodatkowanymi VAT (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT). Tymczasem towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu, nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Konkretna sprawa dotyczyła udziału lekarza stomatologa w realizacji jednego z projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, Oś priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działanie III.6: Rozwój mikro i małych przedsiębiorstw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   UE   VAT   programy pomocowe   dotacjie   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.