• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zasiłek w zamian za wizytę u dentysty

kan
26-03-2018, 11:18
Zasiłek w zamian za wizytę u dentysty Przyczyną złego stanu zdrowia stomatologicznego jest ubóstwo (fot. pixabay)
Regularne sprawdzanie stanu zdrowia jamy ustnej warunkuje otrzymanie zasiłku w Nowym Jorku. W Stanach Zjednoczonych trwa program pomocy warunkowej. Okazuje się że sferą, w której zasiłek najszybciej przynosi poprawę jest korzystanie z opieki stomatologicznej.

Programy pomocy warunkowej w Nowym Jorku ma korzystny wpływ na zdrowie najbiedniejszych mieszkańców tego miasta, zawyrokował międzynarodowy zespół ekspertów. "Nagrody rodzinne" to pierwszy projekt warunkowej pomocy finansowej w Stanach Zjednoczonych - poprawia, choć na razie w niewielkim stopniu, korzystanie z opieki medycznej,  a szczególnie opieki stomatologicznej.

By wziąć udział w takim, trwającym trzy lata, programie rodzina musi spełnić kilka warunków: należy do nich korzystanie z prozdrowotnych akcji profilaktycznych, posyłanie dzieci do szkoły oraz zatrudnienie.

Do programu zakwalifikowano prawie 5 tys. rodzin o najniższych dochodach z sześciu dzielnic Nowego Jorku. Okazuje się, że uczestnicy programu "Nagrody rodzinne", w porównaniu z innymi rodzinami, które nie otrzymywały zasiłku, o 15 proc. częściej korzystali z  przeglądów stomatologicznych. Po 42 miesiącach trwania programu prawdopodobieństwo, że dorosła osoba dwukrotnie w ciągu roku trafi na fotel stomatologiczny, by sprawdzić stan zębów - wzrosło o 13 proc. zaś w przypadku dzieci o 15 proc.

- Programy pomocy warunkowej są coraz bardziej popularne w ubogich krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Sprawdzają się także w krajach rozwiniętych, nasze badanie pomoże - mam nadzieję -  rozpocząć podobną akcję na terenie Europy, podsumował  prof. Paolo Vineis epidemiolog ze School of Public Health w Imperial College London.

Więcej: healthaffairs.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH