• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zasada palącej się świecy w praktyce stomatologicznej

06-03-2013, 00:51
Zasada palącej się świecy w praktyce stomatologicznej
Zasada palącej się świecy w praktyce stomatologicznej
Nie można siedzieć z założonymi rękami przyglądając się komercjalizacji ochrony zdrowia. Trzeba mieć czas na to, aby dokonać zmiany w zarządzaniu praktyką stomatologiczną. Wszystkim go jednak brakuje. Prostym, chociaż często niezaplanowanym rozwiązaniem jest brak światła spowodowany awarią w elektrowni. 

Przeżywamy modę na nowoczesność. Coraz szybsze tempo życia, oszałamiający postęp technologiczny, zmieniają diametralnie nasze funkcjonowanie zawodowe. Świat robotów zaczyna dominować nad rodzajem ludzkim i w niektórych opowiadaniach science-fiction całkowicie przejmuje kontrolę nad światem. Wizja przyszłości opisywana  w powieściach Lema zaczyna się sprawdzać i wielu z nas funkcjonuje jak nakręceni niewidzialną siłą rynku. Świat biznesu, dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii informatycznej, zagościł w naszych głowach, a demokracja połączona z zyskiem jako nadrzędną wartością, w wielu przypadkach czyni spustoszenie w takich zawodach zaufania społecznego jak lekarz, nauczyciel, czy duchowny.

W takiej nowej rzeczywistości przyszło działać zarówno młodym adeptom sztuki stomatologicznej jak i tym lekarzom, którzy od lat wierni przysiędze Hipokratesa z przerażeniem odkrywają, że ich umiejętności medyczne są ograniczane przez coraz bardziej uściślane wymagania administracyjne i finansowe. Pieniądz zaczyna zawłaszczać ideą niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i niejednokrotnie zmusza lekarzy do ostrej walki o byt.

Nowoczesne zarządzanie praktyką stomatologiczną to odpowiedź praktykującego lekarza dentysty na wyzwania nowych czasów i w takim sensie rozumiem przenoszenie zasad biznesu do działalności leczniczej. Oby tylko dobro pacjenta, które zgodnie z przysięgą Hipokratesa powinno być na pierwszym miejscu, nie zostało zdominowane przez biurokratyczną machinę towarzyszącą przedsiębiorczości.

Z całym zespołem przy świecy

Zdarza się, że sedno właściwych zachowań z zakresu zarządzania pojawia się przez przypadek na przykład brak prądu w gabinecie.

Dookoła jest ciemno a my gorączkowo szukamy świecy i zapałek. W skąpym świetle odchodzimy od stanowiska pracy i zaczynamy rozmawiać ze sobą. Nie widzimy dokładnie swojej twarzy więc jesteśmy bardziej otwarci na siebie, mówimy o sobie i słuchamy jak inni robią dokładnie to samo. W zespole stomatologicznym czujemy mocniejsze więzi i dowiadujemy się o wiele więcej o asystentce, która czasem ma podobne problemy jak my, pewne rzeczy widzi inaczej, bo ma niekiedy możliwość zdystansowania się od zabiegu lekarskiego. Utrzymuje dłuższy kontakt z pacjentem od momentu kiedy wejdzie do gabinetu, aż do chwili kiedy pożegna się z rejestratorką i opuści poczekalnię . Czasami zażegnuje konfliktowe sytuacje w poczekalni gabinetu, nie zawsze lekarz ma tego świadomość.

SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   Wojciech Krówczyński   Zarządzanie  

POLECAMY W SERWISACH