PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Z księgi przychodów na kartę podatkową?

ms
11-12-2014, 08:01
Z księgi przychodów na kartę podatkową? Księga, czy karta? (foto: sxc.hu)
Właściciel praktyki stomatologicznej, osobiście realizujący usługi stomatologiczne, może prowadzić rozliczenia podatkowe z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów), może jednak obowiązek ten realizować także na podstawie karty podatkowej. Czasu na podjęcie decyzji o zmianie formy opodatkowania nie pozostało zbyt wiele.

Właściciele gabinetów dentystycznych, leczący osobiście pacjentów, którzy płacą dotychczas podatki na zasadach ogólnych mogą - o ile uznają taką formę za korzystniejszą - skorzystać z karty podatkowej.

Powstać może wątpliwość czy kontrakt z NFZ nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej (wyłączenia obejmują wykonywanie usług na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej). Nie, gdyż NFZ występuje w tym przypadku jako pośrednik w uiszczaniu opłat w imieniu ubezpieczonych pacjentów.
Nie ma zatem znaczenia czy praktyka stomatologiczna realizuje wyłącznie usługi poza systemem NFZ, czy przyjmuje zarówno pacjentów „prywatnych", jak i tych na podstawie kontraktu z publicznym płatnikiem.

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą zawodu.

Zmiana formy opodatkowania jest możliwa, należy jednak zadbać o złożenie stosownego wniosku naczelnikowi urzędu skarbowego, w którym rozlicza się podatnik. Formalność tę należy spełnić nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Oczywiście jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - wyboru formy opodatkowania należy dokonać przed rozpoczęciem działalności.

O aktualnych stawkach karty podatkowej pisaliśmy tutaj

Podstawa prawna: art. 4 i art. 23 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.