PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Z księgi przychodów i rozchodów na kartę podatkową

06-09-2013, 01:03
Z księgi przychodów i rozchodów na kartę podatkową (foto: Fotolia/PTWP)
Z księgi przychodów i rozchodów na kartę podatkową (foto: Fotolia/PTWP)
Czy dentyści mogą rozliczać usługi stomatologiczne na podstawie karty podatkowej? Mogą. Wielu jednak z lekarzy chce się upewnić, że tak istotnie jest, gdy uprzednio stosowali księgę przychodów i rozchodów. Podobnie uczyniła jedna z dentystek, która zapytała o to dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Ten odpowiedział twierdząco.

Fakty z prowadzonej praktyki stomatologicznej przez składającą zapytanie lekarkę:

- od 1 czerwca 1994 r. dentystka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, świadcząc usługi stomatologiczne oznaczone według klasyfikacji PKD pod nr 85.13.Z;

- w związku z wykonywaniem usług zwolnionych przedmiotowo z podatku od towarów i usług, lekarka uzyskała potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik podatku od towarów i usług zwolniony (druk VAT-5);

- usługi stomatologiczne dentystka świadczy na rzecz osób fizycznych oraz w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (w zakresie usług medycznych, jak i pomocniczych);

- dentystka nie zatrudnia żadnego pracownika (usługi świadczy osobiście);

- w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia 2013 r. lekarka uzyskała przychody w wysokości 78.105,30 zł z czego z usług na rzecz osób fizycznych - 45.506,30 zł, natomiast na rzecz NFZ 32.600,00 zł;

- prowadząca gabinet ewidencjonuje przychody i rozchody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz opłaca podatek liniowy, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dentystka przewiduje, że struktura sprzedaży pozostanie podobna do końca 2013 r.

Pytanie brzmiało, czy składając stosowny wniosek we właściwym urzędzie skarbowym lekarka może od 1 stycznia 2014 r. być opodatkowana w formie karty podatkowej.

W oparciu o uzyskane informacje dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że dentystka będzie mogła być opodatkowana w formie karty podatkowej ITPB1/415-652/13/HD.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej wymaga, aby:- złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie;- we wniosku uwzględniona była działalność dopuszczona opodatkowaniem na podstawie karty podatkowej;- przy prowadzeniu działalności nie korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (chyba że chodzi o usługi specjalistyczne);- nie prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej (z niewielkimi wyjątkami);- małżonek podatnika nie prowadził działalności w tym samym zakresie;-  nie wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym;

- pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, nie była prowadzona poza terytorium Polski.       

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   interpretacje podatkowe   opodatkowanie   Podatki   Zarządzanie  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.