PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wysoki poziom obsługi pacjenta stomatologicznego, pojęcie, które ewoluuje

ms
09-05-2017, 17:40
Wysoki poziom obsługi pacjenta stomatologicznego, pojęcie, które ewoluuje Zespół Oboda Group: Mariusz Oboda, Marta Krukowska, Justyna Pająk
- To czego w obszarze standardów obsługi pacjenta lekarz dentysta nauczył się kilkanaście lat temu, co w tamtym czasie pozwalało przekraczać oczekiwania pacjentów i uzyskać ich wysoki poziom satysfakcji z wizyty, dzisiaj jest standardem, który nikogo nie zaskoczy, a czasem może być nawet odebrany negatywnie - wskazuje Mariusz Oboda, założyciel OBODA Group.

W materiałach, sprzęcie, technologii pracy łatwiej zauważyć postęp i zmiany. Pojawia się dużo artykułów naukowych, możliwy jest kontakt z przedstawicielami, doradcami medycznymi, odbywają się targi, lekarze wzajemnie wymieniają się doświadczeniami na konferencjach, podczas kuluarowych rozmów.

Inaczej sytuacja przedstawia się w obszarze pracy z pacjentem. Bardzo rzadko lekarz pyta lekarza: „Jak ty to robisz, że masz dwa razy więcej implantów?”. Jednak z dużym prawdopodobieństwem kolega zapytałby kolegę:
 - Słuchaj,  20 proc. licówek odpada mi po roku, jaką ty masz statystykę?
- Ja robię licówki od 8 lat i pamiętam tylko dwie takie sytuacje. – odpowiedziałby lekarz.
 - A jak to robisz? – padłoby kolejne pytanie.

Bądź inne:
  - Słuchaj, jak to robisz, że masz kolejkę na miesiąc, a ja mam tylko na kilka dni?

Rozmowy na temat strategii postępowania z pacjentem są zdecydowanie rzadziej przedmiotem rozmów i wymiany doświadczeń. Często zakłada się, że liczba pacjentów jest związana z lepszym leczeniem, albo że uzyskiwany efekt jest wynikiem jakiś zasobów, wrodzonych kompetencji. Nie myśli się o tych umiejętnościach jako o kompetencjach możliwych do rozwijania pod okiem fachowców mających doświadczenie w danej dziedzinie.

Zmieniająca się rzeczywistość (i wynikające z tego inne oczekiwania pacjentów) oraz zmiany pokoleniowe stymulują mnie i współpracujący ze mną zespół psychologów do ciągłej pracy. Z dużą uważnością i odpowiedzialnością wynikającą z największego na tym rynku doświadczenia, badamy zachodzące zmiany. Zwracamy uwagę nie tylko bezpośrednio na obszar usług stomatologicznych. W naszych obserwacjach zataczamy szersze koło, aby zobaczyć większy system, którego stomatologia jest częścią. Stale przeprowadzamy wywiady z pacjentami, analizujemy setki rozmów lekarzy z pacjentami na temat leczenia zachowawczego oraz protetycznego, analizujemy najnowsze badania psychologiczne. Zgromadzony materiał pozwala nam poznać zmieniające się oczekiwania pacjentów, zrozumieć ich potrzeby i wypracować nowe standardy, które ponownie pozwolą przekroczyć oczekiwania pacjentów i uzyskać wysoki poziom satysfakcji pacjenta z wizyty.

Na czym polega model 15-minutowej rozmowy lekarza z niezmotywowanym pacjentem na temat protetyki będzie można dowiedzieć się już 20 maja w Warszawie podczas Konferencji "15 minut".

konferencja15minut.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rozmowa_z_pacjentem  

POLECAMY W SERWISACH