PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyłączny importer i dystrybutor sprzętu stomatologicznego, czyli tak dokładnie kto?

ms
06-06-2014, 13:54
Wyłączny importer i dystrybutor sprzętu stomatologicznego, czyli tak dokładnie kto? Wyłączny importer i dystrybutor sprzętu stomatologicznego, czyli tak dokładnie kto? (foto: sxc.hu)
Jedna z firm od 6 lat sprzedawała w Polsce, na zasadzie wyłączności, specjalistyczny sprzęt niemieckiego producenta do leczenia kanałowego zębów. Importer podał do sądu konkurenta, który oferował dentystom taki sam sprzęt na rynku polskim. Czy powód miał rację?

Wydawałoby się, że złamanie prawa jest ewidentne, gdyż dentyści mogli kupić identyczny sprzęt od firmy konkurencyjnej, nie mającej umowy na jego sprzedaż w Polsce.
Skarżący żądali zaprzestania przez stronę pozwaną konkurencyjnej aktywności i wnioskowali o wypłatę 10 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.

Sąd ustalił, że faktycznie wyłączny importer ma umowę z niemiecką firmą na sprowadzanie do Polski i dystrybuowanie sprzętu do leczenia kanaowego zebów, jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż wydawało się to skarżącej spółce.

Otóż okazało się, że co prawda umowa „wyłączności" obowiązywała przez dwa lata (podpisano ją w sierpniu 2013 r,), jednak dotyczyła ona tylko importu urzadzeń i dystrybuowania go na terenie Polski. W tym konkretnym przypadku importer dostarczał urządzenia hurtownikom, którzy w kolejnym kroku sprzedawali (z określoną marżą) sprzet gabinetom dentystycznym. Faktycznie zatem w branży funkcjonowało wiele firm, które finalnie oferowały dentystom niemieckie urządzenia.

Z jednym z takich dystrybutorów porozumiała się pozwana spółka, która na swój koszt szukała odbiorców sprzętu, reklamując ofertę w gazetach promocyjnych oraz na swojej stronie internetowej. Skarżona firma znalazła odbiorcę urządzenia i podpisała z nim umowę na dostawę. Sprzęt odebrała od pośrednika i z nim właśnie podzieliła się marżą.

Taka kontstrukcja sprzedaży - w ocenie sądu - nie lamała prawa, nie była czynem nieuczciwej konkurencji. Co więcej pozwana spółka, po otrzymaniu od skarżącego pisma wzywającego do zaniechania sprzedaży - dostosowała się do żądania i wycofała sprzęt ze swojej oferty.

W tej sytuacji sąd odrzucił pozew w całości.
Sygn. akt V GC 207/13

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH